İsrailliler Netanyahu'nun istifasını istemek için yeniden sokaklara çıktı! Polis göstericilere sert müdahale etti

İsrail Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdürüyor. Bölgede esir tutulan İsraillilerin aileleri ve onlara destek olmak isteyen binlerce kişi, başkent Tel Aviv başta olmak üzere birçok şehirde protesto gösterileri düzenliyor. Bugün başkentte toplanan İsrailliler, Başbakan Binyamin Netanyahu ve hükümetine tepki gösterdi. Ayalon Otoyolu'nu kapatan protestocular, tutukluların evlerine dönmesini talep ederek Netanyahu'yu politikaları nedeniyle istifaya çağırdı.

Begin Caddesi'nde polis göstericilerle çatıştı. İsrail polisi gösteriyi yasadışı ilan etti ve protestocuları Kaplan Caddesi'ne dönmeye çağırdı.

Mitingde konuşan mahkumun bir yakını, “Netanyahu ve Smotrich, Gazze'de öldürülen ve esir tutulan insanların cesetleri üzerine villa yapmayı planlıyor. Benim Matan'ımda villa yapmak istiyorlar ama bu gerçekleşmeyecek.”

NETANYAHU'NUN EVİ ÖNÜNDE DE GÖSTERİ DÜZENLENDİ!

Binden fazla protestocu İsrail bayrakları, davullar ve ıslıklarla kıyı kenti Hayfa'da ve Netanyahu'nun kuzeydeki Caesarea kentindeki kişisel konutunun çevresinde toplandı. Binlerce kişi Batı Kudüs'te yürüyüş yaparak hükümetin mahkumların serbest bırakılması konusunda anlaşma yapmasını talep etti ve erken seçim çağrısında bulundu.

dgfgd

Hükümetin istifası ve tutukluların Gazze Şeridi'ne iadesi için bir an önce anlaşma imzalanmasını isteyen İsrailliler, ülkenin birçok yerinde yol ve kavşakları kapattı.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, bugün hükümete “esir değişim anlaşması” imzalaması ve tutuklu iki İsrailliyi evlerine geri göndermesi çağrısında bulunan bir video yayınladı.

Kassam Tugayları'nın Telegram hesabında yayınlanan videoda tutuklular, İsrail ordusunun saldırıları altında zor şartlarda yaşadıklarını belirterek, esir takası anlaşmasının bir an önce yapılması çağrısında bulundu.

Mısır istihbarat şefi Abbas Kamil başkanlığındaki Mısır heyeti dün İsrail'i ziyaret etti. Hamas, İsrail'in esir değişimi ve ateşkes anlaşmasına ilişkin tutumuna ilişkin resmi yanıtını aldığını, öneriyi gözden geçirerek hareketin yanıtını arabuluculara sunacağını duyurdu.

hhh

Netanyahu, İsrail ve uluslararası toplum tarafından, Hamas'la siyasi nedenlerle bir esir değişimi anlaşması imzalamamakla suçlanıyor. Taraflar arasındaki temel anlaşmazlığın, Hamas'ın kalıcı ateşkes istemesi, İsrail'in ise Gazze'ye yönelik saldırılarını sürdürmesi ve Gazze Şeridi'nde zorla yerinden edilen 1,5 milyondan fazla Filistinlinin kuzeydeki evlerine dönmesini talep etmesi olduğu belirtiliyor. ve İsrail Türkiye'nin Gazze'deki toprak işgalini sürdürmekte ısrar ettiği konusunda görüş birliği var.

FGH

Netanyahu hükümetinin aşırı sağcı üyeleri Maliye Bakanı Bezalel Smotrich ve Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, ateşkes ve esir değişimi anlaşması imzalanması halinde hükümeti devirmekle tehdit ediyor. Ayrıca ziyaret ettikleri eyaletlerde hükümete başvurdukları gösterilerde Netanyahu destekçilerinin sosyal medyada aldıkları tepkiler üzerine bazı mahkum yakınları fiziki saldırıya uğradı.

(AAAA-AAAA)Bu içerik Cansu Akalp tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İzmir'de tekstil deposunda yangın!  1 kişi yaralandıİzmir'de tekstil deposunda yangın! 1 kişi yaralandı
İğrenç kaza!  Cinsel organını çıkarıp genç kıza mastürbasyon yaptıİğrenç kaza! Cinsel organını çıkarıp genç kıza mastürbasyon yaptı
Adıyaman'da polis meslektaşlarını vurdu!  Bakan Yerlikaya acı haberi açıkladıAdıyaman'da polis meslektaşlarını vurdu! Bakan Yerlikaya acı haberi açıkladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir