Ürdün Ticaret Bakanlığı'ndan 5 milyon TL'ye ayakkabıya imza attı


Ticaret Bakanlığı, gümrük işlemleri yönetmeliğe göre tamamlanmadığı için gümrükte terk edilen ABD'li eski basketbolcu Michael Jordan imzalı 3 çift spor ayakkabıyı 5 milyon liraya satışa çıkardı.

Ticaret Bakanlığı'nın elektronik ihale yoluyla satışa sunduğu ürünler arasında “Koleksiyonluk spor malzemeleri” kategorisinde yer alan spor ayakkabılar dikkat çekti. Amerikan Basketbol Ligi'nin (NBA) efsane isimlerinden Michael Jordan'ın imzaladığı iddia edilen 3 çift spor ayakkabı, 15 Nisan'da ihaleye çıkarıldı. Nolu gümrükleme deposunda 3 çift spor ayakkabının satış fiyatı. Ticaret Bakanlığı Mersin Tasfiye İşlemleri Müdürlüğü'ne (TİM) ait 2 adet 5 milyon lira olduğu belirlendi. İhale 19 Nisan'da tamamlandı. Ancak ihale döneminde ayakkabılara teklif verilmedi. Aynı günün ilerleyen saatlerinde Bakanlık ayakkabı için yeniden ihale çağrısında bulundu. Başvuru sürecinin devam ettiği ve 100 bin lira depozito istenen ihalede ayakkabı için henüz istekli belirlenmedi.

Ticaret Bakanlığı, tüzel kişi veya şahıslar tarafından gümrüğe getirilen spor ayakkabıların gümrükleme işleminin mevzuata uygun yapılmaması nedeniyle depoda muhafaza edildiğini, yasal sürenin dolmasının ardından gümrükleme işleminin durdurularak başlatıldığını ve rafa kaldırıldığını söyledi. satış için ihaleye çıkıyoruz.

İhale duyurusunda şunlar yazıyordu:

“Michael Jordan imzalı 3 basketbol ayakkabısı. Eşyalar bekliyor. Nesne mevcut haliyle satışa sunulmaktadır. Sistemdeki mallara ait bilgiler bilgilendirici niteliktedir. Sisteme teklif veren istekliler, elektronik açık artırma kalemini mevcut haliyle görmüş, incelemiş ve elektronik açık artırmaya sunulduğu şekliyle kabul etmiş sayılır. “Malın/aracın alıcıya tesliminden sonra alıcı, malın/aracın piyasaya sürülmesi, kullanılması veya tescili için gerekli tüm yetki veya belgeleri yerine getirecek, tescil, tescil veya bildirim işlemlerini ve bununla ilgili tüm mali masraf ve yükümlülükleri yerine getirecektir. bunun bedeli alıcıya ait olacaktır.”

2,2 MİLYON DOLARA SATILDI

Geçtiğimiz yıl Michael Jordan'ın 1998 NBA Finalleri'nde giydiği ayakkabı açık artırmada satıldı. Jordan'a oyunu kazandıran ayakkabı, New York'taki Sotheby's Müzayede Evi'nde düzenlenen müzayedede 2,2 milyon dolara satıldı. Jordan'ın 1998 yılında giydiği bu spor ayakkabı, 2,2 milyon dolara satılan en pahalı spor ayakkabı oldu. Jordan'ın kariyerinin başlarında giydiği bir başka spor ayakkabı, 2021'de açık artırmada 1,47 milyon dolara satıldı.

MICHAEL JORDAN KİMDİR?

1984-1993, 1995-1998 ve 2001-2003 yılları arasında ABD Ulusal Basketbol Ligi NBA'de forma giyen Michael Jordan, Chicago Bulls ile 6 kez şampiyonluk yaşadı. Ürdün ayrıca 1984 ve 1992 Olimpiyatlarında ABD milli takımıyla altın madalya kazandı.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir