Düzenli taramayla kanser vakalarının üçte biri önlenebilir – SAĞLIK

Kanser dünya çapında görülme sıklığı giderek artan önemli bir sağlık sorunudur. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, şunları söyledi: “Küresel Kanser İstatistikleri (GLOBOCAN) verileri, 2020 yılında 19,3 milyon yeni kanser hastasının bulunduğunu ve 10 milyon hastanın kanserden öldüğünü ortaya koyuyor.

Araştırmalar, kanserlerdeki artışın devam edeceğini, 2040 yılında 27,5 milyon yeni kanser hastasının ortaya çıkacağını ve 16,3 milyon kişinin kanserden öleceğini öngörüyor. Ancak düzenli taramayla kanserlerin 1/3’ü önlenebiliyor.”

Bunu paylaşarak dünyadaki istatistiklere baktığımızda en sık teşhis edilen kanserin meme kanseri olduğunu görüyoruz. Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “2020 yılı Türkiye verilerine göre en sık görülen kanser türleri erkeklerde; akciğer, prostat, kolon, mesane ve mide kanseri. Kadınlar için; meme, tiroid, kolon, akciğer ve rahim kanserleri. “Ülkemizde kanser tanısı alan hasta sayısı dünya rakamlarına paralel olarak artmaya devam ediyor” dedi.

Farkındalık kanserlerin üçte birini ortadan kaldırıyor

Bilinçlendirme ve erken teşhis ile kanser vakalarının üçte birinin önlenebileceğini, kanser hastalarının uygun tedavilerle tamamen iyileşebileceğini vurgulayan Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi Tıbbi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, şunları söyledi: “Kanserden kendimizi koruyabiliriz. tarama programları, virüslerin neden olduğu bazı kanserlere karşı koruyucu aşılar ve olumsuz çevresel faktörlerin azaltılması gibi stratejik yaklaşımlar. Tüm bu önlemlerle kanser konusunda farkındalık yaratılarak milyonlarca hayat kurtarılabilir. Kanser konusunda toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla, 1956 yılından bu yana, Türkiye Kanser Araştırma ve Savaş Derneği'nin önerisi üzerine her yıl 1-7 Nisan tarihleri ​​arasında Kanser Haftası kutlanıyor. Bu nedenle bu haftayı toplumsal farkındalığı artırmak için bir fırsat olarak görüyorum” dedi.

Akciğer ve pankreas kanseri sinsice ilerliyor

Profesör, akciğer ve pankreas kanseri gibi kanser türlerinin hızlı çoğalma özelliğinden dolayı erken evrelerde gözle görülür bir rahatsızlığa neden olmadığını söyledi. Dr. Yeşim Yıldırım, şunları söyledi: “Ancak bu kanser türünün en yaygın nedeni sigaradır. Kanserin en önemli risk faktörü olan tütün kullanımı, dünya genelinde her yıl 5 milyon kanserden ölüme neden oluyor. Akciğer kanseri tarama testi son 10 yıldır yaygın olarak kullanılan bir teknolojidir. Her yıl çekilen düşük yoğunluklu bilgisayarlı tomografi sayesinde özellikle uzun süre düzenli sigara içenlerde akciğer kanserini erken evrelerde tespit etmek mümkün hale geldi. Ancak ne yazık ki pankreas kanserine yönelik standart bir erken tarama programı henüz mevcut değil. “Bu nedenle sağlıklı yaşam tarzının ihtiyaçlarını karşılamak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, fiziksel olarak aktif olmak, sigara gibi potansiyel kanserojen maddelerden uzak durmak ve rutin kontrolleri aksatmamak kendinizi korumak için dikkate almanız gereken faktörler arasında yer alıyor. Kanserden ve kalp-damar hastalıklarından.”

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir