Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Fahiş Fiyatlara İlişkin Açıklama: Mutlaka hesabını soracağız

AK Parti Genel Başkanı ve Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü dolayısıyla ATO Kongresi'nde düzenlenen Türkiye Ziraat Odaları Birliği Danışma Komitesi toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Yapay fiyat artışlarını inceledik, nedenlerini araştırdık. Fahiş artışların piyasa koşullarıyla açıklanamayacağı herkes tarafından biliniyor. Piyasa koşullarından çok fırsatçılık var. Bazı menfaat sahipleri fiyat manipülasyonu yaparak piyasayı bozuyor. Bu milletin ayıbıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Gönüllerimizi birleştirdiği için Tarım Bakanlığımıza ve Ziraat Odaları Birliğimize teşekkür ediyorum. Alın teriyle toprağı sulayan çiftçilerimizin Dünya Çiftçiler Günü'nü kutluyorum. Çiftçilerimize verimli bir yıl diliyorum. Çiftçi kardeşlerimize duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun. Rabbim yokluğunu milletime yaşatmasın. Demokrasimize verdikleri destekten dolayı da kendilerine minnettarız. 15 Temmuz’da öne çıkanlar arasında çiftçilerimiz de vardı. Birisi ATM'ye koşarken çiftçi kardeşlerim 1 yıllık mahsulünü ateşe verdi. Hain darbecilere tüm imkanlarıyla direnen köylülerimizin vatanseverliğini unutmayacağız.

Türkiye'yi her türlü korumadan kurtarmak için hep birlikte mücadele ettik. Ülkemizi üretimde ve ihracatta hayal edilemeyecek seviyelere getirdik. Çiftçimizle omuz omuza Türk yüzyılını yeniden inşa edeceğiz. Yüce Allah bizi topraktan yarattı. Ondan aldığımız nimetlerle hayatımıza devam ediyoruz.

21 YILDA TARIMA 1,3 MİLYAR LİTRE DESTEK

İnsanın sadık yoldaşı topraktır. Toprak olmazsa hayat olmaz. Toprağın kıymetini ne kadar biliyorsak, toprak da bizi o kadar besleyecek, yaşatacak, kucaklayacak. Eğer çok çalışmaz ve gerekli yatırımları yapmazsanız toprak size bakmaz, sizi beslemez, beslemez. Çiftçi kardeşlerimize hak ettikleri önemi verdik. Sorunlara çağdaş çözümler bulmak için çok çalıştık. Ciddi destek ve hibeler sağladık. Tarım sektörünün entegrasyonunu güçlendirdik. 21 yılda tarıma 1.000 milyar 364 milyar lira destek sağladık. Bu yılki tarımsal destek yıl sonuna kadar 91,5 milyara çıkacak.

440 tarım ovasını koruma altına aldık. Tarsim ile çiftçimizin alın terini koruyoruz. Tarım sektörüyle ilgili gerçek dışı iddialar ortaya çıkıyor. Türkiye'nin tarım politikası karalanıyor. Bu ifadeler çalışkan çiftçilerimizin emeğine hakarettir. Her ülkede olduğu gibi bizim de sıkıntılarımız var ama Türkiye'de tarımın bittiğini söylemek sadece bilgisizlik değil, art niyet göstergesidir.

Tarımsal gayri safi yurtiçi hasıla açısından Avrupa'da lider, dünyada ise ilk 10 arasındayız. Fındık, incir, kiraz ve kayısı üretiminde açık ara dünyada birinciyiz. Sebzede dördüncü, meyvede beşinciyiz. Tarımsal ürünümüzü 2023'te 69,2 milyar dolara çıkardık. İhracatımızı 3,8 milyar dolardan 2023'te 31 milyar dolara çıkardık.

'Mutlaka hesap soracağız'

117 ülkeye tohum ihraç ediyoruz. Hayvancılık da özellikle önem verdiğimiz bir diğer sektördür. Hayvancılık ülke tarımının geleceğidir. Yapay fiyat artışlarına baktık, nedenlerini araştırdık. Fahiş artışların piyasa koşullarıyla açıklanamayacağı herkes tarafından biliniyor. Piyasa koşullarından ziyade fırsatçılık var. Bazı kazanılmış çıkarlar, fiyat manipülasyonu yoluyla piyasayı bozar. Milletin rızkına, ekmeğine susamış olanlardan mutlaka hesap soracağız. Enflasyonla mücadelemizi fiyat oyununa kurban edemeyiz. Hayvancılık sektöründeki şikayetleri çözüme kavuşturacak yeni politikaları hayata geçiriyoruz. İlk defa genç ve kadın üreticilere yüzde 70 oranında ek destek sağlayacağız. Hayvan hastalıklarıyla mücadele için yeni tedbirler alacağız.

Yenilenebilir kaynakların kullanılacağı organize tarım bölgeleri yaratıyoruz. 41 organize tarım bölgesinin sürecini hızlandırdık. 1.382 adet tarım-gıda ürününün coğrafi işareti tescillendi.

Tüm planlarımızı önümüzdeki 30 yılı düşünerek yapıyoruz. Sadece nüfusumuz değil, turist sayımız da artıyor. Geçen yıl 57 milyon yabancıyı ağırladık. Bu yıl 60 milyonu aştık. Bu durum tarım ürünlerine olan talebin artmasına yol açacaktır. Devletler gıda konusunda daha koruyucu davranmaya başladı. Tarım dünya için vazgeçilmez bir sektör olma yolunda ilerlemektedir. Politikalarımızı buna göre değiştiriyoruz. Planlı tarımsal üretime geçişi sağlayacağız. Desteklerden yararlanan çiftçi sayımızı artıracağız. Su zengini değiliz, aslında su fakiriyiz. Burada israfı ortadan kaldıracağız. Şehirlerimizin tarımsal altyapısını daha da güçlendireceğiz.

Amacımız topraklarımızın her santimetrekaresini tarıma uygun kullanmaktır. Boşa harcayacak bir damla suyumuz yok. Kirletecek bir santimetrekare toprağımız yok. Gelecek nesillerin bize emaneti olan bu değerleri korumalıyız. Vatandaşlarımızdan daha fazla hassasiyet bekliyorum.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir