Cumhurbaşkanı Erdoğan: Çanakkale'deki orman yangınının yayılması durduruldu

Orman yangınına ilişkin açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızı 70 kilometreye ulaşan kuvvetli rüzgar çalışmalarımızı zorlaştırsa da yayılması durduruldu. İnşallah kısa sürede kontrol altına alacağız.” dedi.

REKLAM

Çanakkale'nin merkez Kayadere köyü yakınlarındaki ormanlık alanda 22 Ağustos Salı günü çıkan orman yangını devam ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangının yayılmasının durdurulduğunu söyledi.

Orman yangınına ilişkin açıklama yapan Erdoğan, “Hızı 70 kilometreye ulaşan kuvvetli rüzgar işimizi zorlaştırsa da yayılması durduruldu. İnşallah kısa sürede kontrol altına alacağız” dedi. dedi.

Yangınlar nedeniyle boşaltılan yerleşim yeri sayısı şu ana kadar dokuza yükseldi.

Çanakkale Valisi İlhami Aktaş, yangında can kaybının yaşanmadığını bildirdi.

Orman teşkilatının yangını söndürmek için tüm kaynaklarını seferber ettiğini ve söndürme çalışmaları yapıldığını anlatan Aktaş, şu ana kadar herhangi bir can kaybı ve yaralanma yaşanmadığını söyledi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da yangına ilişkin X sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Yerlikaya mesajında ​​şu bilgileri paylaştı:

“Çanakkale'deki orman yangınına müdahale çalışmaları aralıksız devam ediyor. AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Polis, Jandarma, Milli Savunma Bakanlığı, 8 uçak, 26 helikopter, 240 su tankeri, 71 su tankeri olmak üzere toplam 2.659 personel, Belediyeler ve özel idareler bölgeye sevk edildi. Bölgedeki 9 köyde 337 aile ve 1.251 kişi tedbir amacıyla boşaltıldı. Köyün Terzioğlu KYK yurdunda bulunan huzurevi sivil araç trafiğine kapatıldı. Çanakkale Boğazı ikili deniz taşımacılığına kapalıdır.”

Bu arada sigaradan etkilenen çok sayıda yaşlı ve hasta da çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı.

Yangının yerleşim alanlarına yaklaşması nedeniyle Çanakkale Meteoroloji Radar Mevki Komutanlığı ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi de boşaltıldı.

AA Haber'in haberine göre Çanakkale Boğazı kuzey-güney deniz geçişlerine açıldı.

Öte yandan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından yapılan açıklamada, orman yangınının Çanakkale Damyeri mevkii yakınlarında meydana geldiği belirtildi.

Yangını söndürmek için belediye ve özel idarelerden toplam 421 ajan, 10 uçak, 26 helikopter, 68 tanker ve iş makinesinin görevlendirildiği unutulmamalıdır.

“Yangın Çanakkale merkezinin ötesine ilerliyor”

“Yangın Çanakkale merkezinin dışına doğru ilerliyor.” Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabından bir açıklama yayınladı.

Bakan Yumaklı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Gece görev yapabilen 4 helikopterimiz sabaha kadar görev yaptı. Şu anda 7 itfaiye uçağı ve 22 itfaiye helikopteri ile havadan müdahalemiz devam ediyor. Kara kuvvetlerimizin amansız mücadelesi aralıksız devam ediyor. İlgili tüm faaliyetlerimiz başta kurumlar olmak üzere kurumlar. Orman teşkilatımız yılmadan sahaya çıkıyor: “Alevlere karşı yorulmadan mücadele edeceğiz”.

Acil müdahale gemisi Nene Hatun Çanakkale'ye hareket etti

Konuyla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Çanakkale Kepez bölgesindeki yangına müdahale için “Acil Müdahale Gemisi Nene Hatun”un bölgeye hareket ettiğini duyurdu.

REKLAM

Bakanlığın açıklamasına göre, saatte 9 bin 600 metreküp su basabilen, yatayda 150 metre, dikeyde 70 metre su püskürten yangın söndürme sistemine sahip “Nene Hatun Acil Müdahale Gemisi” Kepez Bölgesi'ne bırakıldı. yangına müdahale etmek.

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, “Çanakkale Kepez'de çıkan orman yangını nedeniyle deniz trafiği her iki yönde geçici olarak durdurulmuştur. Genel Müdürlüğümüz römorkörleri olası bir müdahaleye karşı alarma geçerken, NENE gemimiz de teyakkuz halinde bulunuyor. Ülkemizin ilk acil müdahale gemisi HATUN İstanbul'da denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir