BM: Uluslararası insancıl hukuka yönelik bariz ihmaller artmaya devam ediyor

Gamba, BM Güvenlik Konseyi'nin “Çocuklar ve silahlı çatışma: çocukların insani yardıma erişiminin engellenmesinin sonuçlarının ele alınması” başlıklı toplantısında konuşuyordu.

Gamba, Birleşmiş Milletler verilerine göre 2022 yılının 3 bin 941 vakayla çocuklara insani erişimin engellendiği en yoğun yıl olduğunu, vakaların çoğunluğunun işgal altındaki Filistin toprakları, Yemen, Afganistan ve Mali'de kaydedildiğini söyledi.

Gamba, “Yakında yayınlanacak 2024 raporumuzun verileri aynı zamanda dünya çapında insani erişimin engellendiği vakalarda şok edici bir artış göreceğimizi gösteriyor. Uluslararası insancıl hukuka bariz saygısızlık artmaya devam ediyor.” dedi. dedi.

İnsani yardıma erişimin engellenmesinin çocukların refahı ve gelişimi üzerinde uzun vadeli etkileri olduğunu vurgulayan Gamba, tüm taraflara, özellikle çocuklar için güvenli, zamanında ve engelsiz insani yardım erişimine izin vermeleri çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) genel müdür yardımcısı Ted Chaiban da silahlı çatışmalarda mahsur kalan çocukların durumu konusunda uyardı.

Chaiban, Gazze'deki çocukların yaşam koşullarının şaşırtıcı derecede kötüleştiğini ve son haftalarda kuzey Gazze'de onlarca çocuğun yetersiz beslenme ve susuzluktan öldüğünü söyledi.

Gazze nüfusunun yarısının gıda güvensizliğinin felaketle karşı karşıya olduğunu vurgulayan Chaiban, şunları söyledi: “İnsani hizmetlere erişim eksikliği daha büyük kırılganlıklar yaratıyor ve diğer çocuk hakları ihlallerini artırıyor. İlk zarar gören ve sonuçlarına en kalıcı zarar görecek olanlar çocuklardır. ” dedi.


“Yaklaşan kıtlığın etkisinin hafifletilmesini kolaylaştırmalı.”

Toplantıda konuşan ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Linda Thomas-Greenfield, dünya çapındaki çatışma bölgelerindeki milyonlarca çocuğun acilen gıdaya, temiz suya, eğitime ve tıbbi bakıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Greenfield, Gazze'de son aylarda binlerce çocuğun yaralandığını, yetim kaldığını ve öldürüldüğünü belirterek, “Şu anda insani yardıma şiddetle ihtiyaç var ve yaklaşmakta olan kıtlığın etkisinin hafifletilmesi kolaylaştırılmalı.” dedi. dedi.

Cezayir'in BM Daimi Temsilcisi Amar Bendjama da konuşmasında şunları söyledi: “Virginia Gamba'nın verdiği brifingi çok dikkatli dinledim. Gazze'deki çocukların durumu hakkında tek bir söz bile edilmemesine şaşırdım”. dedi.

Bendjama, Konsey'de tartışılan konuya önem verdiklerini kaydederek, Gazze'de insani yardıma erişimin engellenmesi ve çocukların korkunç bir insani durumla karşı karşıya bırakılmasının bunun en canlı örneği olduğunun altını çizdi.

Filistin'deki “İsrail işgal güçlerinin” insani yardıma erişimi aylardır kasıtlı olarak engellediğine dikkat çeken Bendjama, şöyle konuştu: “Bu, başta yetersiz beslenme, açlık ve sağlık hizmeti eksikliği nedeniyle çocukların ölmesi olmak üzere korkunç insani sonuçlara yol açıyor. hayatlarının geri kalanı boyunca acı çekecekler.” “Normal bir şekilde büyüyüp gelişemeyecek.” dedi.

Konseyde konuşan Rusya'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vassily Nebenzia, Gazze Şeridi'nde benzeri görülmemiş bir insani felaketin yaşandığını belirterek, “İsrail uluslararası yükümlülüklerini ihlal ediyor ve Gazze'de çocukların insani yardıma erişimini engelliyor” dedi. dedi.

Nebenzia, “6 aydır sistematik olarak insani yardımın önüne her türlü engelin dikildiğini gözlemliyoruz” dedi. dedi. Nebenzia, İsrail'in hava saldırılarında 200'e yakın insani yardım çalışanının hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir