Blinken Gazze-İsrail sınırını ziyaret etti

İsrail Savunma Bakanlığı, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın, Karim Abu Salim sınırına yaptıkları ziyaretin ardından İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi ile yapılan toplantıya katıldığını söyledi.

Görüşmede İsrailli tutukluların iadesi ve “Hamas'ın ortadan kaldırılması için askeri operasyonlara devam edilmesi gerekliliğinin” görüşüldüğü belirtildi.

Blinken ve Gallant'ın Kerem Abu Salim sınır kapısının yanı sıra Yahudi yerleşim yeri Nir Oz'u da ziyaret ettiği kaydedildi.

Blinken ile görüşmenin ardından yayınlanan video mesajda Gallant, “Hamas'ı yok etmeye ve rehineleri ailelerine iade etmeye kararlıyız” dedi. Dedi.

Toplantıda konuşulan konuya ilişkin Gallant, Blinken ile Gazze'ye insani yardım akışının nasıl artırılabileceğini görüştüğünü söyledi.

Gallant ayrıca, bugün Gazze'ye insani yardımların geçişi için Beyt Hanun (Erez) sınır kapısını ve Gazze-İsrail sınırındaki Usdud (Aşdod) limanını açma kararı aldıklarını da kaydetti.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında 24.000'den fazla kadın ve çocuk ile 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti. İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ndeki eylemleri, Uluslararası Adalet Divanı'nda soykırım suçlamasıyla yargılanmasına yol açtı.

Toprak işgalinin, ablukanın ve ağır bombardımanın devam ettiği 360 kilometrekarelik alanda mahsur kalan 2,3 milyon Filistinli, büyük bir insani felaket yaşıyor. Sağlık sisteminin çökmenin eşiğinde olduğu bölgede 77 binden fazla yaralı, 7 bin civarında da kayıp olduğu tahmin ediliyor. 1,9 milyondan fazla Filistinli Gazze Şeridi'nden zorla yerinden edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir