Bakan Bolat açıkladı: Nisan ayında 19,2 milyar dolarlık ihracat yapıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, düzenlediği basın toplantısıyla Nisan ayı dış ticaret verilerini açıkladı.

Bakan Bolat'ın açıklamaları şöyle:

OECD Bakanlar Zirvesi günü için gittiğimiz Paris'ten dün gece gece yarısından sonra vardık. Yoğun programlar yürüttük. 38 ülkeden muhataplarımız vardı. Onlarla tanışma fırsatımız oldu. Dünya ticaretinde kritik günler yaşadığımız bir ortamda, hem yeşil ekonominin sanayiler üzerindeki etkileri ve uyum meselesi, hem de devlet sübvansiyonları arasındaki yarışın ticaret dünyası ve ekonomik refah açısından yaratabileceği zararlı etkiler. olması ve bu konunun mevzuat çerçevesinde sorunsuz bir şekilde ele alınmasıdır. Haksız ticaretin ve yasa dışı ticaretin önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin yanı sıra ülkeler arasında ortaya çıkan uyuşmazlıklar, kurallara dayalı çok taraflı bir düzenin kurulması ve uyuşmazlıkların uyumlaştırılmasına yönelik mekanizmalar konusunda ülkemizin bakış açısını sunuyoruz.

Avrupa Komisyonu'nun ekonomiden sorumlu Başkan Yardımcısı ile ikili görüşme gerçekleştirdik. AB Komisyonu, Aralık ayı başında AB Konseyi'ne Türkiye ile ekonomik ilişkilere ilişkin yeni bir yol haritası ve gümrük birliğinin modernizasyonu talebi gibi konularda sunulan tavsiyeler konusunda da aynı görüşte. Haziran ayından önce Brüksel'de buluşma konusunda anlaştık.

“İSRAİL İLE EKONOMİK İLİŞKİLER YENİ BİR AŞAMAYA GİRDİ”

Gazze'de 7 aydır devam eden katliam ve soykırım karşısında İsrail ile ekonomik ilişkilerde yeni bir aşamaya geçilmesi kararı alındı. Ateşkesin sağlanması ve masum sivillerin yerleşimlerinin böylesine acı ve yıkıcı bir tabloyla karşı karşıya kalmaması için Türkiye olarak elimizden geleni yaptık. İnsani yardım konusunda başından beri büyük hassasiyet gösterdik ve dünyaya en fazla yardım sağlayan ülke olduk. İsrail'in kalıcı ateşkes ve Gazze'de zor durumdaki kardeşlerimize yardım etme konusundaki tavizsiz tutumu nedeniyle, 54 ürün grubunun Türkiye'den ihracatının durdurulması ve gümrük işlemlerinin yapılmaması kararı alındı. Ateşkes beklenmesine rağmen bu gerçekleşmedi ve Refah bölgesindeki nüfusun durumu daha da kötüleşti. Devletin aldığı karara göre İsrail ile ihracat ve ithalat ticareti devam edecek ve kalıcı ateşkes sağlanacak. Şu anda Filistin'le ilgili teknik müzakereleri yürütüyoruz çünkü Filistinliler bu karardan etkilenmiyor.

2023 yılı dünya ekonomisi açısından oldukça zor geçti. 2023 yılında dünya ticareti yüzde 1,2, ihracat ise yüzde 5 daraldı. 2023 yılı %3,2 gibi vasat bir büyümeyle sona erdi. En önemli pazarlarımız olan Batı pazarlarında ise yaklaşık %1,5 büyüme kaydedildi. Büyüme AB'de yüzde 0,7, ABD'de ise yüzde 2,5 oldu. Bu da zor şartlarda pazar için mücadele ettiğimiz anlamına geliyor.

Bu anlamda Türkiye küresel rakiplerinden olumlu yönde ayrışıyor. Türkiye'miz 2023'te trilyon doları geçti. 2023'te üç sevindirici gelişme daha var. Mal ihracatımız sınırlı da olsa arttı. Hizmet ihracatımız yüzde 12,5 arttı. Dünya küresel mal ihracatı yüzde 5 azalırken, Türkiye'nin dünya mal ihracatındaki payı yüzde 1,08'e yükseldi.

Enflasyon verileri açıklandı

19,2 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Nisan ayında ihracatımız 19 milyar 271 milyon dolara çıktı. Bu da %0,13'lük bir artışa karşılık geliyor. Bunun en önemli nedeni ise Nisan ayının ilk yarısındaki Ramazan Bayramıydı. Fabrikalar kapandı, gümrükler açıldı ama fabrikalar kapatıldı. Özellikle ithalatta %4,24 oranında artış kaydedildi. İthalatımız ise 29 milyar 171 milyon dolarda kaldı. Bunu 30 milyar dolar aralığının altında tutmayı başardık. Dış ticaret dengemiz 9 milyar 900 milyon dolar açık verdi. Ramazan Bayramı'nın ve 23 Nisan'daki resmi tatilin etkisi olumsuz bir etki yarattı. Bu haftalık kayıp olmasaydı 23 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirebilirdik. Türkiye'nin mal ihracatı 2024 yılının ilk 4 ayında 2023 yılına göre yüzde 2,74 artarak 82 milyar 373 milyon dolara yükseldi. Geçen yıla göre 2 milyar dolar fazlamız var. İthalatımızı 11 milyar dolar azalttık. Yüzde 9'luk bir düşüş yaşandı. Türkiye'nin ticaret dengesi 30 milyar dolara düştü. Geçen yıl 4 ayda 43 milyar dolardı. İhracatçılarımızın ihracatını 4 ayda 2 milyar dolar artırıp, ithalatını 13 milyar dolar azaltarak 13,3 milyar dolar tasarruf ettik. Yıllık bazda ihracatımız ilk 4 ay sonunda 257,6 milyar dolara, 12 ayın toplamında ise artış gösterdi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir