Amerika'nın Gazze'ye ilişkin karar taslağı bugün BM Güvenlik Konseyi'nde oylanacak

Taslak kararda her türlü terörizm kınanırken, Mısır ve Katar'ın benimsediği girişimler takdirle karşılanıyor. Ateşkesin sürdürülebilir bir ateşkese dönüştürülmesinin öneminin altı çizilen tasarıda, “Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği” ve Hamas'ın “bazı üye ülkeler tarafından terör örgütü ilan edildiği” vurgulanıyor.

Taslak kararda Gazze'nin 1967'de işgal edilen toprakların bir parçası olduğu vurgulanıyor ve iki devletli çözüm destekleniyor.

Karar taslağında, “Her taraftaki sivilleri korumak, gerekli insani yardımı sağlamak, acıları azaltmak ve ateşkesin kalan tüm mahkumların serbest bırakılmasıyla birlikte gerçekleşmesini sağlamak için acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması önemlidir” deniyor. . ifadeler kullanıldı.

Taslak kararda, söz konusu ateşkesin, çatışmaların daha sürdürülebilir bir şekilde sona erdirilmesine yönelik şartların yaratılması için bir fırsat olarak görülmesi gerektiği belirtiliyor ve bu yönde diplomatik çabaların artırılması çağrısında bulunuluyor.

Tasarı, tüm tarafları uluslararası hukuka ve uluslararası insancıl hukuka saygı göstermeye çağırıyor ve sivillerin ve sivil altyapının korunması ve insani yardıma erişimin sağlanması çağrısında bulunuyor.

Taslak karar, Gazze'deki sivillerin zorla yerlerinden edilmesine karşı çıkıyor ve bunun uluslararası hukuku, uluslararası insancıl hukuku ve uluslararası insan hakları hukukunu ihlal edeceğini belirtiyor.

CSUN'UN SEÇİLMİŞ ÜYELERİ DE PROJEYİ HAZIRLIYOR

BM Güvenlik Konseyi'nin seçilmiş 10 üyesi de Gazze'deki duruma ilişkin bir karar taslağı hazırlıyor.

“E-10” karar taslağı olarak bilinen metin, Ramazan ayında Gazze'de acil ateşkes çağrısında bulunuyor.

Karar taslağında, tüm mahkumların derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılmasının yanı sıra insani yardım dağıtımının genişletilmesi ve bunun önündeki engellerin kaldırılması çağrısı da yapılıyor.
Öte yandan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ni iki haftadır kapalı kapılar ardında toplayan Fransa da bir karar taslağı hazırlıyor.

Bu nedenle Fransız projesinin kalıcı bir ateşkese odaklanacağını belirtmek gerekir. (AA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Hamza Dağ'a İzmir'de sürpriz: İzmir'de Hamza Dağ'a sürpriz: “İYİ Partili CHP'liden haber aldım ama…”
Yer: Antalya!  Anında kaos, çok sayıda yaralı: 'Arabamın arkasından herkesi vuracağım'Yer: Antalya! Anında kaos, çok sayıda yaralı: 'Arabamın arkasından herkesi vuracağım'
1.5 milyon TL dolandırıcılığında garip detaylar!  Babası onu geri getirdi1.5 milyon TL dolandırıcılığında garip detaylar! Babası onu geri getirdi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir