Vladimir Putin, Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu kovdu

Kremlin açıklamasında Putin'in Shoigu'yu Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak atadığı belirtildi.

REKLAM

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, beşinci başkanlık dönemine başlarken Savunma Bakanı Sergey Şoygu'yu görevden aldı.

Kremlin açıklamasında Putin'in Shoygu'yu Rusya Güvenlik Konseyi sekreteri olarak atadığı belirtildi.

Putin parlamentoya Shoigu'nun yerine Savunma Bakanı olarak Andrey Belusov'u önerdi.

Shoigu, Suriye ve Ukrayna'daki operasyonları yönetti.

Sergey Shoigu, Rusya Federasyonu'nun bir parçası olan Tuva Cumhuriyeti'nde doğdu. 1994 yılında Rusya'da Acil Durumlar Bakanlığı'nın kurulmasında önemli rol oynayan Shoigu, 2012 yılına kadar bu kurumun başkanlığını yaptı.

Putin tarafından 2012 yılında Rusya Savunma Bakanı olarak atanan Şoygu, terör örgütü DEAŞ ile mücadele amacıyla 2015 yılında Rus ordusunun Suriye'ye müdahalesini sağladı ve Suriye'deki tüm operasyonları yönetti.

24 Şubat 2022'de Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte çatışmada Rus silahlı kuvvetlerine bizzat liderlik eden Şoygu, Rus yönetimine isyan eden Wagner paralı askerler savaşçı grubunun kurucusu Yevgeny Prigozhin tarafından sert bir şekilde eleştirildi. ve daha sonra ön cephedeki durum biraz eleştirilince bindiği uçağın düşmesi sonucu öldü.

Daha önce Rusya'da Kremlin'in ekonomik kalkınma bakanı ve ekonomik danışmanı olarak görev yapan Andrey Belusov, 2020 yılından bu yana birinci başbakan yardımcısı olarak ekonomi ve uluslararası ticaret gibi konulardaki gelişmelerden sorumlu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir