Ukrayna'da cinayet suçlaması! Zelenskiy kritik ismi reddetti! “Putin'e hediye olması gerekiyordu ama olmadı”

Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi'ne bağlı 2 albayın Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) tarafından tutuklanmasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, yayınlanan kararnameyle Ukrayna Devlet Güvenlik Servisi başkanı Serhii Rud'u görevden aldı. 2019 yılında göreve gelen Rud'un yerine henüz yeni bir atama yapılmadı.

2 Albay Tutuklandı

SBU, Zelenskiy ile diğer üst düzey askeri ve siyasi yetkililere suikast düzenlemeye hazırlanan Rusya Federal Güvenlik Servisi'nin (FSB) 5 ajanının maskelerinin düşürülerek, Rus istihbaratına bilgi sızdırdığı şüphesiyle Ukrayna Federal Güvenlik Servisi'ne bağlı 2 albayın tutuklandığını duyurdu.

Ukrayna Güvenlik Servisi'nden (SBU) yapılan açıklamada, Rusya Federal Güvenlik Servisi'ne (FSB) bağlı bir grubun, aralarında Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'in de bulunduğu üst düzey yetkililere suikast düzenlemeyi amaçladığı belirtildi. Ukrayna Kyrylo Budanov, SBU başkanı Vasyl Maliuk, Ukrayna Savunma Bakanlığı'nın (GUR) istihbaratı “ajan ağının” açığa çıktığını bildirdi.

ORTA DOĞU'DAN ÖNCE BEKLENİYOR

Üst düzey kişilere suikast düzenlemeyi planlayan ve gizli bilgileri Rusya'ya sızdıran iki Ukraynalı albayın tutuklandığı bildirildi. İki albayın açıklaması şöyle: “FSB ajanları ağının görevlerinden biri, cumhurbaşkanının (Zelenskiy) güvenliğine yakın olan ve onu rehin alıp sonra öldürebilecek ordu içindeki suçluları bulmaktı.” vatana ihanetle suçlandılar. Terör eylemi hazırlamakla suçlandığı öğrenildi.
Budanov suikastının 5 Mayıs Pazar gününe denk gelen Ortodoks Paskalyası'ndan önce planlandığı iddia edildi.

“Putin'e hediye olmalıydı, başarısız oldu”

SBU Başkanı Maliuk yaptığı açıklamada, “Özel operasyonumuzu sınırlı sayıda kişi biliyordu ve bizzat takip ettim. Putin'e göreve gelmeden önce hediye edilmesi planlanan terör saldırısı aslında Rusya'nın özel operasyonunun bir başarısızlığıydı. ” Ancak düşmanın güçlü ve tecrübeli olduğunu, hafife alınamayacağını unutmamalıyız.” “Her hainin hak ettiği cezayı alması için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.
Öte yandan Rusya'nın Şubat 2022'de Ukrayna'ya yönelik saldırılarını başlatmasından bu yana Zelenskiy'e yönelik çok sayıda suikast girişiminde bulunulduğu iddia edildi. (İHA)Bu içerik Metin Yamaner tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Eurovision yayınını durdurup o mesajı paylaştılarEurovision yayınını durdurup o mesajı paylaştılar
Mersin'de koca dehşeti!  Boşanmak üzere olan eşini öldürüp intihar ettiMersin'de koca dehşeti! Boşanmak üzere olan eşini öldürüp intihar etti
O ülkede cinayetten aranan Türk uçakta yakalandıO ülkede cinayetten aranan Türk uçakta yakalandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir