Türkiye ile Tacikistan arasında 4 anlaşma imzalandı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir ile görüştü.

Bakanlıktaki bireysel ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Kacır ve Kabir eşbaşkanlığında Türkiye-Tacikistan Karma Ekonomik Komisyonu'nun (KEK) 12. toplantısı yapıldı ve KEK protokolü ve eylem planları imzalandı.

Kacır, toplantıda yatırım ortamını iyileştirecek yasal mevzuat, ticaret hacmini artıracak ve ikili ticareti çeşitlendirecek tedbirler ile bankacılık, enerji ve tarım başta olmak üzere öncelikli alanlar olarak belirledikleri sektörlerde yeni işbirlikleri üzerinde mutabakata vardıklarını söyledi.


“Teknik iş birliği programını gündemimize aldık”

Sanayiden enerjiye, ulaştırmadan gençlik ve spora, bilim ve teknolojiden medyaya, sağlıktan kültür ve sanata kadar geniş bir yelpazede iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye taşıyacak adımları belirlediklerini anlatan Kacır, şöyle konuştu:

“İki ülkenin bölgesel kalkınma alanında faaliyet gösteren kurumları arasında tecrübe ve bilgi paylaşımını sağlayacak 'Teknik İşbirliği Programı'nı gündemimize aldık. Kardeş ülke Tacikistan'ın ihtiyaç duyduğu sektörlerde deneyim Ülkemizin sanayileşme, bilim, teknoloji ve yenilik alanlarındaki bilgi ve tecrübesini kullanarak, “Değişim, eğitim programları, ortak çalışmalar ve çalışma ziyaretleri düzenlemeye hazır olduğumuzun altını çizdik.”

Kacır, protokolde yer alan somut eylemler ve yol haritasının, iki ülkenin kalkınması için ortak fayda temelinde hareket etme kararlılığının kanıtı olduğunu söyledi.

Orta Asya ülkeleriyle ilişkilerin son yıllarda önemli bir ivme kazandığını vurgulayan Kacır, şu değerlendirmede bulundu:

“Ortak tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu bu ülkelerle işbirliği ve dayanışma içerisinde hareket ediyoruz. Bu coğrafyadaki dost ve kardeş devletlerle tecrübelerimizi paylaşarak bağımsız, siyasi ve ekonomik açıdan dost ve kardeş ülkelere destek olmayı hedefliyoruz. istikrar içinde hareket etmeli ve birbirleriyle ve komşularıyla işbirliği içinde hareket etmelidir.” “Orta Asya ülkelerini kalkınma ve büyüme yolunda desteklemeye devam ediyor, kadim ilişkiler içinde olduğumuz bu coğrafyada barış, istikrar ve refahın sağlanmasına üst düzeyde katkı sağlıyoruz.”


“Türkiye, Tacikistan ile her türlü iş birliğini değerlendirmede kararlıdır”

Tacikistan'la mevcut güçlü bağları güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyen Kacır, ikili ticaret hacminin ve karşılıklı yatırımların potansiyelinin çok uzağında olduğunu vurguladı.

KEK gibi üst düzey platformları aktif olarak kullanarak Tacikistan'la 1 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine hızla ulaşacaklarını belirten Kacır, iki ülke arasında imzalanan anlaşmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“12. MSK toplantısında ticaret ve yatırım ilişkilerinde uzun vadeli ivme yaratacak 4 önemli anlaşmaya imza attık. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Türkiye-Tcikistan İş Konseyi arasında imzalanan mutabakat zaptı ile SUE TAJINVES'e, Mutabakat Zaptı ile ekonomik ilişkiler, satın alma, eğitim alanlarında her iki tarafa da fayda sağlayacak işbirliğinin geliştirilmesi ve Türkiye-Tacikistan ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi alanında varılan anlaşmanın imzalanması sağlanacak. Helal kalite altyapısı, iki ülke arasında güvenilir bir helal sertifika sistemi oluşturacağız ve helal sertifikalı ürün ve hizmetlerde ticaret potansiyeli, sanayi ve teknoloji alanında imzalanan mutabakat zaptı, karşılıklı bilgi ve tecrübe aktarımını sağlayacağız İki ülke arasında sanayi ve teknoloji alanında, özellikle OSB'ler ve teknoloji parklarında, şirketlerimiz için güvenli bir yatırım ortamının oluşturulması, ülkelerimiz arasındaki ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin iş geliştirmesi açısından değerli avantajlar yaratacak ve sağlayacaktır. “Karşılıklı yatırımlarımız için istikrarlı bir ortam sağlamayı amaçlayan anlaşmalarımız, iş topluluklarımızın mevcut yatırımlarını genişletmesine ve yeni yatırımlar yapmasına olanak tanıyacak.”

Bakan Kacır, gümrük, ulaştırma, sağlık ve tıp bilimleri ile eğitim gibi birçok stratejik sektörde çalışmaları devam eden anlaşmaların müzakere edilerek imzalanmasını istediklerini belirtti.

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de 23 ve 24 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilen Türkiye-Tacikistan Karayolu Taşımacılığı Ortak Komisyonu toplantısında ulaştırma bakanlıkları tarafından mutabakata varılan ikili ve transit taşımacılığın karşılıklı serbestleştirilmesinin en kısa sürede hayata geçirilmesini umduklarını ifade eden Doç. mümkün olduğunu ifade eden Kacır, şunları söyledi:

“Aynı zamanda ülkemizin uluslararası eğitimde küresel markası olan Türkiye Maarif Vakfı'nın, Tacikistan'ın eğitim altyapısının güçlendirilmesi konusunda somut bir rol üstlenmeye hazır olduğunu da vurgulamak isterim. Türkiye, Tacikistan ile her türlü iş birliğini değerlendirmeye kararlıdır. İki dost ve kardeş ülke arasındaki ilişkiler, sahip olduğu fırsat ve kabiliyetleri kullanarak, “Durumu iyileştirmek için MSK toplantılarında mutabakata varılan konuları uygulama kararlılığımızdan şüpheniz olmasın.”


“Tacikistan-Türkiye ilişkileri hızlanacak”

Tacikistan Sanayi ve Yeni Teknolojiler Bakanı Sherali Kabir, iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracak protokolde yatırım, sanayi, kültür ve eğitim alanlarındaki ilişkilerin dikkate alınacağını söyledi.

Belirlenen yol haritasının iki ülke ilişkilerine yeni bir pencere açacağını vurgulayan Kabir, şöyle konuştu: “Protokolle ilişkileri gözden geçirdik ve önümüzdeki yıllar için güzel temeller oluşturduk. MSK toplantısı ekonomik ve sosyal ilişkilerin güçlenmesine destek verecek” İki ülke arasında mükemmel bir potansiyel var ve “bu potansiyeli iyi değerlendirmeliyiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir