Türk Telekom 500 milyon dolarlık “sürdürülebilir Eurobond” ihraç ediyor.


Türk Telekom, Sürdürülebilir Finansman Çerçevesi kapsamında 500 milyon dolarlık eurobond ihracını yaptığını duyurdu.

Sürdürülebilirlik odaklı projelerine ve çevreci teknolojik yatırımlarına devam eden Türk Telekom, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle 500 milyon dolar tutarındaki ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını yaptığını duyurdu. Sürdürülebilir Finansman Çerçevesi kapsamında sürdürülebilir finans piyasası aracılığıyla yeşil, sosyal veya sürdürülebilir tahvil/kredi araçlarına erişebilen şirket, bu süreçte Avrupa, Asya ve Amerika'dan 55'in üzerinde yatırımcıyla buluştuğunu bildirdi.

Şirketten yapılan açıklamada, “177 yatırımcı/kurumsal fondan gelen ihraç büyüklüğünün yaklaşık 5 katına denk gelen talep, yabancı yatırımcıların Türk Telekom'un hikayesine olan ilgisini ve uluslararası alanda Türk Telekom yönetimine duyulan güveni ortaya koydu. Talebin dağılımı şu şekilde: Yaklaşık 5 katına ulaşan Asya, Amerika, İngiltere ve Avrupa'dır.” Bu talebin yarısı İngiltere ve Amerika'da yoğunlaşırken, katılımcı fonlar yüksek kaliteli, uzun vadeli yatırımcı profiline sahip, gelişmekte olan ülke yatırımcılarından oluştu. Talepte ÇSY'ye (Çevresel, Sosyal, Yönetişim) odaklanan veya yalnızca ÇSY'ye yatırım yapma kapasitesine sahip fonların ilgisi etkili oldu.

İhracı değerlendiren Türk Telekom Finans Genel Müdür Yardımcısı Kaan Aktan, şunları söyledi: “Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak hedefiyle sürdürülebilirlik anlayışımızı bir adım öteye taşıyan önemli bir kilometre taşına ulaştık. Türkiye'de finans sektörü dışında sürdürülebilir bir finansal çerçeve hazırlayan ilk şirket olarak, 500 milyon ABD doları tutarında ilk sürdürülebilir Eurobond ihracımızı gerçekleştirdik. Elde ettiğimiz fonla yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği sağlayan projeler başta olmak üzere birçok yeşil projeye yatırımlarımızı finanse edeceğiz. Sürdürülebilirlik başarıları küresel endeksler ve kuruluşlar tarafından kayıt altına alınan bir şirketiz. Sürdürülebilirlik hedeflerimiz ile uyumlu finansman stratejimiz sayesinde çevre dostu teknoloji yatırımlarımız güçlenmeye devam edecek” dedi.

“SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK İLKELERİNİ FİNANSAL STRATEJİMİZE ENTEGRE EDİYORUZ”

Sürdürülebilirlik ilkelerini tüm iş stratejilerinin merkezine koyduklarını vurgulayan Aktan, şöyle konuştu: “Türk Telekom olarak sürdürülebilir dijital dönüşüm projelerine imza atıyor ve teknolojinin gücünü çevre dostu teknolojiyle birleştirerek gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma kararlılığımızı sürdürüyoruz. çözümler. çözümler. Sürdürülebilirlik anlayışımızı bir adım öteye taşıyan önemli bir kilometre taşına ulaştık ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile uyumlu bir finansman stratejisi oluşturduk. Türkiye'de finans sektörü dışında sürdürülebilir Eurobond ihraç eden ilk şirket olarak 500 milyon dolarlık ihracımızı başarıyla gerçekleştirdik. Ülkemizde sürdürülebilir dönüşümün sağlanmasında öncü rol üstlenerek gerçekleştirdiğimiz bu ihracın, şirketimizin çevre dostu teknolojik yatırımlarının finansmanında önemli bir kaynak olacağına inanıyoruz. Hazırladığımız sürdürülebilir finansal çerçeve, sürdürülebilirlik ilkelerini finansal stratejimize entegre ederek şeffaf ve sorumlu bir finansal yaklaşım benimsediğimizi gösteriyor. “Aldığımız fonla sosyo-ekonomik açıdan az gelişmiş bölgelerdeki yatırımlarımızın yanı sıra yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları başta olmak üzere birçok yeşil projeyi finanse edeceğiz” dedi.

2050 YILINDA NET SIFIR HEDEF

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi'nin (UNGC) 10 temel evrensel ilkesine bağlı olan şirket, Kapsam 1 ve Kapsam 2 karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar %45 oranında azaltmayı ve 2050 yılında “Net Sıfır” hedefine ulaşmayı hedefliyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir