Sözlerini tutmayan TikTok'a yaptırım uyarısı

TBMM Dijital Medya Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman, 31 Mart Yerel Yönetimler Genel Seçimi öncesinde sosyal medya platformlarında yapılan dezenformasyonlara dikkat çekerek, bu platformlarda sokak hayvanları, mülteciler, hayvanlar üzerinden provokasyon yapıldığını söyledi. ekonomi ve yaşam maliyeti.

Dijital medyanın önemli olduğunu ancak sonsuz özgürlük ve ötekini aşağılayacak bir anlayışın doğru olmadığını vurgulayan Yayman, şöyle konuştu: “Dezenformasyonla mücadele yasasını çıkardığımızda buna karşı çıkanların tüm itirazlarının gerçekleştiğini gördük. Aslında kanunun hiçbir anlamı yoktu, hatta benimsediğimiz düzenleme bile toplumda yanlış bilgilendirmeyi engelleyecek bir yaptırım içermiyordu.” dedi.

Dijital medyada ve sosyal medyada “küresel bir kötülük” bulunduğunu belirten Yayman, konuyu önümüzdeki dönemde yeniden gündeme taşıyacaklarını duyurdu.


“Halkımız 'TikTok milli güvenlik meselesidir, kapatılmasını istiyoruz' diyor”

Dijital Medya Komisyonu Başkanı Yayman, TikTok temsilcilerinin geçen yıl Aralık ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi Dijital Medya Komisyonu'na yaptığı açıklamaların komisyon üyelerini veya kamuoyunu tatmin etmediğini söyledi.

Dijital ağların kendi öz polislik mekanizmalarının bulunduğunu ancak bunların yetersiz olduğunu anlatan Yayman, şöyle konuştu: “Halkımız bize şunu söylüyor: 'Bu TikTok ulusal güvenlik meselesidir, buranın kapatılmasını istiyoruz.'” dedi.


“Bazı sözler veriliyor ama bu sözlerin tutulmadığını görüyoruz.”

Yayman, TikTok temsilcilerine şu soruyu sordu: “Siz ABD'de, Avrupa'da ve dünyanın diğer ülkelerinde bu otokontrol mekanizmalarına saygı duyarken, neden Türkiye'de yapmıyorsunuz? Burada insanların para toplama ve bağış toplama adı altında yaptığı ahlak dışı davranışlar. Ne yerel ve milli ne de evrensel değerlerimizle bağdaşmaz.” Kurallara uygundur.” diye bağırdı.

Dijital Medya Komitesi Başkanı Yayman, şunları söyledi: “Muhtemelen önümüzdeki birkaç gün içinde TikTok temsilcilerini yeniden Meclis'e çağıracağız. Çünkü bize verdikleri yanıtlarla izledikleri uygulama arasında bazı farklar olduğunu görüyoruz. Sözler veriliyor ama bu sözlerin yerine getirilmediğini görüyoruz. Ulaştırma Bakanlığımız ve “Bilgi ve İletişim Teknolojileri Başkanlığımızla koordineli olarak bant genişliği sınırlaması, reklam yasağı ve reklam yasağı gibi yaptırım olasılıkları var. Ticaret ve lisansın iptali. Bütün bunları milletimizin talepleri doğrultusunda değerlendireceğiz. Önümüzdeki günlerde bu konuyu daha yoğun ve kapsamlı bir şekilde ele alacağız.” bilgisini paylaştı.


“Türkiye’nin trollerin aklına teslim olmasına asla izin vermeyeceğiz”

Dezenformasyonla mücadelenin siyaset üstü bir konu olduğunu vurgulayan Yayman, bu konuda asla geri adım atmayacağını vurguladı. “Trol hesaplar” konusuna da değinen Yayman, şunları söyledi: “Meclis'te en çok dile getirilen konu budur ve hem milletvekillerimiz hem de vatandaşlarımız bundan şikayetçidir. Türkiye'nin trollerin aklına teslim olmasına asla izin vermeyeceğiz. Siyaseti rehin almak isteyen bu trol hesaplar sonuna kadar devam edecektir.” “Türkiye Cumhuriyeti'nin milli güvenlik açısından trol hesaplarla tehdit edilmesine asla izin vermeyeceğiz. Trol hesaplarla mücadele artık bir milli güvenlik meselesidir.” değerlendirmesini yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir