Seçim takvimi hazırlanıyor – Son haberler

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) 31 Mart'ta yapılacak yerel yönetim genel seçimlerine ilişkin açıkladığı takvim hazırlık aşamasında.

Seçim takvimine göre bilgi notlarının seçmenlere dağıtımı bugün tamamlanacak. Seçmenlere dağıtılamayan bilgi notları ilgili ilçe seçim kurullarına iade edilecektir. İlçe seçim komisyonlarının seçim komisyonu başkanlarına teslim edeceği seçim araç ve gereçlerinin bulunduğu çantaların hazırlanmasına bugün başlanacak ve yarın sona erecek.

İlçe seçim komisyonu başkanı, tutuklananların, mahkûm seçmen listelerine kayıtlı olup da serbest bırakılanların veya cezası verilenlerin adlarını Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar Cumhuriyet Başsavcılığından talep edecek. tamamlanmış ve hüküm giymiştir. gözaltındayken (taksir suçlarından hüküm giymiş olanlar hariç). Tutuklu ve taksirli suçlardan hüküm giyenlerin listeleri perşembe günü belirlenecek.

Seçim görevlilerine yönelik eğitim faaliyetleri de Cuma günü sona erecek. İl ve ilçe merkezleri dışındaki köy, mahalle ve beldelerde ise ilçe seçim kurulları, malzeme torbalarını cuma günü seçim komisyonu başkanlarına teslim edecek.


Malzemeler oylama günü kat mülkiyeti yöneticilerine teslim edilecektir.

İl ve ilçe merkezlerinde kat mülkiyeti yöneticisinin atandığı yerlerde ilçe seçim komisyonu başkanlıkları malzeme torbalarını oy verme günü saat 05.00'te kat yöneticilerine teslim eder, kat yöneticileri ise torbaları taşır. İlçe seçim komisyonu başkanlarının temin ettiği araçlarla sandıklardan alınan malzemeleri toplar ve görev yerlerinde seçim komisyonu başkanlarına bir rapor hazırlar. Karşılığında teslimat işlemleri gerçekleştirilecektir.

Bina amirinin görevlendirilmediği yerlerde ilçe seçim kurulu başkanları, oy verme günü malzeme torbalarını sandık yerindeki seçim komisyonu başkanlarına teslim edecek.

Takvime göre, 21 Mart'ta başlayan propaganda özgürlüğü, 30 Mart Cumartesi günü saat 18.00'de, aynı tarihte başlayan seçim yasakları ise 31 Mart saat 23.59'da sona erecek.

61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmenin bulunduğu seçimlerde 1 milyon 32 bin 610 genç ilk kez oy kullanacak. 34 siyasi partiden adayın yarışacağı seçimler için ülke genelinde 206 binden fazla sandık kurulacak.

Seçimlerde 81 il, 973 ilçe ve 390 ilin belediye başkanları ile 50 bin 336 belediye başkanı belirlenecek, il meclisi ve belediye meclisi üyeleri için seçimler yapılacak.


Seçmen bilgi formunu yanınızda bulundurmanız zorunlu olmayacak.

Seçmenler, nerede ve hangi sandıkta oy kullanacaklarını Yüksek Seçim Kurulu internet sitesinden, e-Devlet portalından, YSK seçmen sorgulama mobil uygulamasından veya 444 9 975 YSK çağrı merkezinden kontrol edebilecek.

Seçmenin nerede oy kullanacağını gösteren bilgi notunun taşınması zorunlu olmayacak. Seçmenler, TC kimlik numaralarını içeren herhangi bir resmi belgeyle oy kullanabilecek.

Seçim takvimi hazırlanıyor

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Oy pusulasındaki partilerin sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Vatan Partisi 5, Vatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Eşitlik ve Demokrasi Partisi Halk Partisi (DEM Partisi) 9, Komünist Parti Türkiye 10, Anadolu Birlik Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halk Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, İşçi Partisi 19, HÜDA PAR 20 Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Parlak Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Terakki Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.


Tüm oy pusulaları tek zarfta

Her seçmen, kanunda öngörülen istisnalar dışında, yalnızca seçmen listelerinde kayıtlı olduğu sandıkta oy kullanabilecektir.

Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde yaşayanlar: Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskisehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van seçmenleri “büyükşehir belediye başkanı”, “belediye başkanı”, “kent meclisi üyesi” ve “başkan ve ihtiyar” için oy kullanacak.

Büyükşehir dışı illerde “il meclisi üyeliği”, “belediye başkanı”, “belediye meclisi üyeliği” ve “meclis başkanı ve meclis üyesi” için oy kullanacaksınız. Köylerde “il meclisi üyeliği” ve “liderlik ve ihtiyar heyeti” için oy kullanacaklar.

Büyükşehir belediye başkanlığı oy pusulası “beyaz”, il meclis üyeliği oy pusulası “turuncu”, belediye başkanlığı oy pusulası “mavi”, belediye meclis üyeliği oy pusulası ise “turuncu” olacak “sarı” olacak.

Seçmenler tüm oy pusulalarını tek bir zarfa koyacak.


Oy verme süreleri

YSK, seçimlerin yapıldığı Mart ayından bu yana, mevsim koşulları ve gün batımı saatlerini dikkate alarak doğudaki 32 ilde oy verme sürelerini bir saat ileri aldı. Bu nedenle Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis,Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum,Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır, Kilis ve bu illerdeki ceza infaz kurumlarında oy verme işleminin başlama ve bitiş saati 07.00-16.00 arasında olacak. Bu iller dışındaki diğer yerlerde ise oy verme saatleri 08.00-17.00 arasında olacak.

Büyükşehirlerde sırasıyla büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyesi ve müdür; Diğer illerde ise sırasıyla belediye başkanı, belediye meclisi, ilçe meclisi ve başkan seçimine ilişkin oy pusulaları sayılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir