Rusya: İsrail ve ABD, Filistin devletinin kurulmasını engelliyor

Lavrov, Kazakistan'ın başkenti Astana'da Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) dışişleri bakanları toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Bakanlar toplantısında Ortadoğu'daki durumun ele alındığını belirten Lavrov, Filistin devletinin kurulmasının önemini vurguladı.

Lavrov, şunları söyledi: “Filistin devleti kurulmadan Avrasya'nın bu bölgesinde güvenliğin sağlanmasının mümkün olmadığı konusunda ortak görüşe ulaştık. Hem İsrail hem de İsrail'i destekleyen ABD bu süreci engellemeye çalışıyor ( Filistin devletinin yaratılması) mümkün olan her şekilde.” dedi.


“Batı Avrasya'yı kontrol etmeye çalışıyor”

Lavrov, Batı'nın Avrasya politikasına ilişkin ise şunları söyledi: “ABD'nin başını çektiği Batı, Avrasya'nın tamamını kontrol altına almaya çalışıyor. NATO ve Avrupa Birliği (AB) temsilcileri Asya'daki yapılarını entegre etmeye ve Avrasya ülkelerini tabi kılmaya çalışıyor. Bölge kendilerine kaldı.” dedi.

İsviçre'nin ev sahipliğinde 15-16 Haziran'da düzenlenecek Ukrayna barış konferansını değerlendiren Lavrov, bu konferansın Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy'in barış ültimatom formülünü ele almak amacıyla düzenlendiğini belirterek, şunları söyledi: “Batı, Ukrayna'ya ültimatom vermek istiyor. Rusya Federasyonu.” “Ülkeleri Ukrayna konferansına çekme çabaları saçmadır.” dedi.

Kore Yarımadası'ndaki duruma ilişkin Lavrov, ABD ve müttefiklerinin buradaki durumu altüst etmeye çalıştığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir