Reisi'nin düşen helikopterine ilişkin ön rapor açıklandı! Pilot düşmeden bir buçuk dakika önce…

İran'ın resmi ajansı IRNA'nın haberine göre İran Genelkurmay Başkanlığı, kazanın boyutunu ve nedenlerini araştıran komisyonun ön raporunu yayınladı.

“Zamanın gerekliliğine vurgu yapıldı”

Kazaya ilişkin teknik ve genel bilgi ve bulguların toplanıp değerlendirildiğine dikkat çekilen raporda, bazı verilerin değerlendirilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu belirtildi.

PİLOT KAZASINDAN 1,5 DAKİKA ÖNCE…

Paylaşılan ön değerlendirme raporunda, helikopterin hedeflenen rotada devam ettiği ve uçuş rotasını değiştirmediği belirtilirken, pilotun kazadan bir buçuk dakika önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla iletişime geçtiği belirtildi.

BATIĞA SABAHLARA ULAŞILDI

Söz konusu raporda, düşen helikopterin bazı kısımlarında mermi veya benzeri bir dış cisim izine rastlanmadığı belirtilirken, kaza sonrasında helikopterde yangın çıktığı kaydedildi.

Raporda, bölgenin sertliği, soğuk iklim ve sisin arama kurtarma çalışmalarını uzattığı ve kaza yerine ancak sabaha doğru ulaşılabildiğinin altı çiziliyor.

Raporda, uçuş ekibiyle kontrol kulesi görüşmelerinde şüpheli bir duruma rastlanmadığı belirtildi.

Araştırmanın nihai sonuçlarının, incelemelerin tamamlanmasının ardından paylaşılacağı bilgisi verildi.

AA-20240519-34621280-34621273-MSB_IRANDAKI_HELIKOPTER_KAZASIYLA_ILGILI_AKINCI_IHA_GOREVLENDIRDI

NE OLDU?

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine katıldı. Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte dönüş yolunda helikopter kazası geçirdi.

Türkiye, İran'ın talebi üzerine arama kurtarma faaliyetleri için Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İranlı yetkililerle paylaşıldı.

İran ekipleri belirlenen noktaya ulaşırken, kazadan kurtulan olmadığı bildirildi.

Reisi'nin öldüğünün kesinleşmesi üzerine cumhurbaşkanı vekili olarak Birinci Milletvekili Muhammed Muhbir, Abdullahiyan'ın yerine dışişleri bakan yardımcısı Ali Bakıri Keni ise dışişleri bakan vekili olarak atandı.Bu içerik Ufuk Dağ tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İzmir'de 3,2 büyüklüğünde depremİzmir'de 3,2 büyüklüğünde deprem
FETÖ Operasyonunda çok sayıda gözaltı!FETÖ Operasyonunda çok sayıda gözaltı!
Özgür Özel'den İmamoğlu'nun günün gündemi olan Roma gezisine ilişkin ilk yorumu! "Büyük bir lobi çalışması"Özgür Özel'den İmamoğlu'nun günün gündemi olan Roma gezisine ilişkin ilk yorumu! “Büyük bir lobi çalışması”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir