Özbekistan'da yeraltı suyunun yere yakın olması nedeniyle ölüler yer üstüne gömülüyor.

Özbekistan'ın batısındaki Harezm bölgesi, yaklaşık 2.540 kilometre uzunluğuyla Orta Asya'nın en uzun nehirlerinden biri olan Ceyhun Nehri olarak da bilinen Amu Derya'nın yakınında yer alıyor.

Yer altı su kaynakları açısından zengin olan bölgede suyun yere çok yakın olması mezar kazmayı ve gömmeyi zorlaştırıyor. Bu nedenle bölgede mezarlar yerin altına değil, üstüne inşa edilen mezarlara yerleştirilmektedir.

Yüzyıllardır devam eden bu imha yöntemi geleneksel hale geldi.

Merhum defnedilirken kültürel ve dini gelenekler göz ardı edilmese de, merhumun anısını yaşatmak ve ona saygı göstermek amacıyla mezarlar özenle hazırlanıyor ve bölgedeki inşaat sürecinde bol miktarda bulunan kerpiç kullanılıyor.

Kişinin defnedilmesi için yapılan mezarlarda genellikle tuğla, taş, çamur gibi malzemeler ve bazı süslemeler bulunur.

Mezarların üstü örtülü, kubbeli ve yerel mimariye göre düzenlenmiş olsa da mezarın dış cephesinde merhumla ilgili bilgiler ve bazen fotoğraflar da yer alıyor.

Mezarların üzerinde ölenlerin isimleri, doğum ve ölüm tarihleri ​​yazılıdır. Bazı mezarlarda Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetler ve merhumun bir fotoğrafı da bulunmaktadır.

Hive bölgesinde yaşayan Sharipov Matnazar, ölülerin yer altında değil, yer üstünde bulunan mezarlara gömüldüğünü belirterek, şöyle konuştu: “Bunun temel nedeni suyun yere yakın olması, toprak kazıldığında mezarların açılmasıdır. Bir iki metre sonra su çıkabilir.” dedi.

“Harezm'de mezarlar yer üstüne inşa edilir”

Ölülerin İslami usullere göre saklandığını iddia eden Matnazar, naaşın bir yakını tarafından arazide yaptırdıkları mezarlara bırakıldığını söyledi.

Matnazar, “Ölüyü kabre koyduktan sonra ilk kabrin üzerine yapılacak ilk tuğla akrabaya bırakılmalıdır. Mezarın tamamı başkaları tarafından örtülür. Cenaze defnedilip üzeri örtüldükten sonra Kur'an-ı Kerim okunur. “. .” dedi.

Özbekistan'da yeraltı suyunun yere yakın olması nedeniyle ölüler yer üstüne gömülüyor.

Mezarlıklarda mezar şeklinde mezarların bulunduğunu belirten Matnazar, mezarlara aynı aileden kişilerin yatırıldığını ve mezarların üst üste inşa edildiğini, bunun nedeninin de aynı aileyi yan yana gömme geleneği olduğunu vurguladı. . .

Matnazar, mezarların çocuklar için yapılmadığını, yer altına gömüldüğünü kaydetti.

“Harezm'de mezarlar yer üstüne inşa edilir, mezarlar yer üstüne.” Matnazar, yer sıkıntısı nedeniyle mezarların üst üste inşa edildiğini söyledi.

Matnazar, yüzyıllardır ölülerini bu şekilde gömdüklerini, ölülerini bu şekilde gömmeyi dedelerinden öğrendiklerini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir