Ortadoğu'da savaş artık an meselesi! İran'dan ABD'ye sert sözler… 'Uzak durmazsanız'

1 Nisan'da İsrail güçleri Suriye'nin başkenti Şam'daki İran konsolosluğunu vurmuş ve bu saldırıda 2'si general olmak üzere 7 kişi hayatını kaybetmişti. İsrail saldırısına sert tepki gösteren İran'ın bundan sonra ne yapacağı sorusu soruldu. İsrail ise İran'dan gelebilecek olası saldırılara karşı saldırı noktasından geri adım atmayacağını açıklamış ve bu açıklamadan yola çıkarak ABD bölgedeki askeri yoğunluğunu artırmaya başlamıştı. İran destekli Lübnan Hizbullah'ının İsrail'e onlarca füze fırlatmaya başladığı dün gece, uluslararası toplumun İran'ın müdahalesinin an meselesi olduğu yönündeki görüşü daha da güçlendi. İran da ABD'nin bölgedeki askeri faaliyetine çok sert bir tepkiyle karşılaştı. İran, ABD'yi açıkça tehdit etti ve “Eğer uzak durmazsanız vururuz” dedi.

“EN GEÇ BUGÜN AKŞAMINA KADAR…”

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail'i İran'ın saldırılarından koruyacaklarını söyledi. Amerikan medyası, istihbarat kaynaklarına dayanarak, İran'ın en geç bu akşam misilleme amaçlı bir saldırı başlatacağını söyledi.

ABD'DEN DİKKATLİ HAREKET

Olası İran saldırısı öncesinde dikkat çeken bir gelişme yaşandı. ABD uçak gemisi USS Dwight D. Eisenhower kuzeye, Kızıldeniz'e doğru hareket etti.

HİZBULLAH'IN İSRAİL'E SALDIRISI

Bu açıklamanın ardından dünyanın gözü İran'a çevrilirken, Hizbullah güney Lübnan'dan İsrail'e füze saldırısı düzenledi. Hizbullah hareketi, Güney Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine düzenlenen saldırıya ilişkin bir açıklama yayınladı. İsrail güçlerinin güney Lübnan'a yönelik düzenlediği saldırılara yanıt olarak İsrail'in Yukarı Celil'deki askeri üssü El Zaur'a onlarca Katyuşa füzesinin vurulduğu bildirildi.

Netanyahu1

İSRAİL'DEN AÇIKLAMA

İsrail ordusu Hizbullah saldırısına ilişkin bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Lübnan'dan İsrail'in kuzeyine doğru 40 füzenin ateşlendiği ve bunların bir kısmının demir kubbe sistemiyle vurulduğu, bir kısmının ise boş yere düştüğü belirtildi. Açıklamada ayrıca Hizbullah saldırısında herhangi bir can kaybının yaşanmadığı belirtildi.

1 ver

BİDEN: KENDİMİZİ İSRAİL SAVUNMASINA ADAYALIM

ABD Başkanı Joe Biden, 1 Nisan'da Suriye'deki büyükelçilik yerleşkesindeki konsolosluk binasını vuran İsrail'e İran'ın misillemesinin “her an” olabileceğini söyledi. Beyaz Saray'da gazetecilere konuşan Biden'a, İran'ın İsrail'e yönelik olası saldırısı soruldu.

İran'ın İsrail'e ne kadar sürede saldırabileceği yönündeki soruya Biden, “Güvenilir bilgi almak isterim ama beklentim bunun her an gerçekleşebileceği yönünde” dedi. dedi.

Biden, İran'ı İsrail'e saldırmaması konusunda uyararak, “İsrail'i savunmaya kararlıyız. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak.” dedi.

İsrail, 1 Nisan'da Şam'daki İran büyükelçiliği yerleşkesindeki konsolosluk binasına hava saldırısı düzenledi. Saldırıda İran Devrim Muhafızları'ndan 2'si general olmak üzere toplam 7 kişi hayatını kaybetti.

İran lideri Ayetullah Ali Hamaney, İsrail'in Şam'daki İran konsolosluğuna saldırmasının, ülkesinin topraklarına saldırı anlamına geldiğini belirterek, “Kötü rejim hata yaptı, cezalandırılmalı ve cezalandırılacaktır.” dedi. İfadesini kullandı.

ABD Başkanı Joe Biden da İran'ın İsrail'e yönelik saldırı tehditleri karşısında Tel Aviv'e “sarsılmaz” destek sağlamaya devam edeceklerini söyledi.

ss

İRAN'DAN ABD'YE: UZAK DURMAZSANIZ SİZİ VURURUZ

Axios'a konuşan üç ABD'li yetkili, İran'ın bu hafta başında birçok Arap ülkesi aracılığıyla Biden yönetimine bir mesaj gönderdiğini söyledi: ABD, İsrail ile İran arasındaki çatışmaya müdahil olursa bölgedeki ABD güçleri saldırıya uğrayacak.

Haberde, “İran'ın mesajı, İran'ın İsrail'e saldırısının ardından ABD'nin müdahale etmesi durumunda bölgedeki Amerikan üslerine saldırılacağı yönündeydi.” Söylendi.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bayramdan sonra yoğunuz!  Trafik durdurulduBayramdan sonra yoğunuz! Trafik durduruldu
Bulut, İmamoğlu'nu eleştirdi Bulut, İmamoğlu'nu “Bu bir milli güvenlik meselesidir” diyerek eleştirdi
Daha önce hiç böyle bir şey görmediniz!  İki duvar arasına sıkıştımDaha önce hiç böyle bir şey görmediniz! İki duvar arasına sıkıştım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir