Okyanus yüzeylerinde sıcaklık rekorları kırıldı, uzmanlar artışın devam edeceği konusunda uyarıyor

Bu haberin orijinal dili İngilizce idi.

Bilim insanları, okyanus yüzeyi sıcaklıklarının ağustos ayında değil mart ayında en yüksek seviyeye ulaşması nedeniyle rekorun kırılmaya devam edeceğini söylüyor.

REKLAM

Dünya okyanuslarının ortalama yüzey sıcaklığı bu hafta 20,96 santigrat dereceye (°C) ulaştı; bu, tarihteki en yüksek seviye.

Avrupa Birliği'nin Copernicus İklim Değişikliği Servisi'nin (C3S) verilerine göre bu değer, 2016'da belirlenen rekoru 20,95°C aştı ve bilim insanları, okyanusun yüzey sıcaklığının en yüksek seviyeye ulaşması nedeniyle rekorun kırılmaya devam edeceğini söylüyor. ağustos ayında değil mart ayında.

Geçen hafta Akdeniz'de 28,71°C ile şimdiye kadar kaydedilen en yüksek yüzey sıcaklığı kaydedildi. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Florida Keys çevresindeki sular 38°C'nin biraz üzerine çıkarak muhtemelen başka bir dünya rekoru kırdı.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi (NOAA) da geçen hafta Kuzey Atlantik'in bugüne kadarki en sıcak sıcaklıklarını kaydetmiş olabileceğini bildirdi. Önceki rekorların eylül ayında kırılmış olması, sıcaklığın çok daha erken dönemlerde gözlemlendiğini ortaya çıkardı.

Uzmanlar bunun gezegenin sağlığı açısından yıkıcı sonuçlar doğurabileceği konusunda uyarıyor.

Okyanuslarımız ne kadar sıcak?

Kuzey Atlantik genellikle Mart ayındaki kıştan sonra ısınmaya başlar ve Eylül ayında zirveye ulaşır. Ancak bu yılın nisan ayından bu yana sürekli olarak yeni rekorlar kırılıyor.

NOAA, Kuzey Atlantik'in “Ağustos ayına kadar” ısınacağını söylüyor. Rekorun yeniden kırılması çok muhtemel.

C3S'e göre küresel ortalama deniz yüzeyi sıcaklığı, yılın bu zamanı için daha önce gözlemlenen değerlerin “oldukça üstünde” kalıyor. İklim Değişikliği Servisi, yüksek deniz yüzeyi sıcaklıklarının dünya çapında görülen olağanüstü sıcak Temmuz ayına katkıda bulunduğunu söylüyor.

Yüksek sıcaklıklar muhtemelen kısmen El Niño hava olayından kaynaklanıyor. Şu ana kadar gözlemlenen El Niño hala zayıf, bu da okyanus sıcaklıkları arttıkça daha da güçleneceği anlamına geliyor.

Ancak iklim değişikliği nedeniyle bu hava dalgalanmaları daha da kötüleşiyor.

Okyanus ısınmasının dünyaya etkisi ne olacak?

Okyanuslar dünya ikliminin düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Isıyı emerek ve atmosferdeki karbonu emerek hava eğilimlerini yönlendirir.

Ancak ısındıkça bu işi yaparken daha az etkili olurlar. Bu döngü, okyanus sıcaklıkları arttıkça CO2'yi absorbe etmede daha az etkili hale geldikleri ve atmosferdeki sera gazları arttıkça sıcaklıkların daha da arttığı anlamına geliyor.

Sular ısındıkça buzlar da eriyerek deniz seviyesindeki yükselişin şiddetini artırıyor.

Yüksek okyanus sıcaklıkları aynı zamanda kasırgalara, kasırgalara, fırtınalara ve aşırı hava olaylarına da yol açmaktadır. olasılığınızı artırınŞekerler.

Balinalar ve bazı balık türleri daha soğuk sulara taşınarak besin zincirini bozduğundan, ısınan okyanuslar deniz yaşamını da etkiliyor. Rekor düzeydeki yüksek sıcaklıklar mercanları da riske atıyor. Florida kıyılarındaki mercan resifleri, denizdeki sıcak hava dalgası nedeniyle ciddi ağartma tehlikesiyle karşı karşıya.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir