Mevduat üzerinden stopaj vergisi avantajı sona eriyor

Türk lirası mevduatlara yönelik gelir vergisi stopajına ilişkin uzun süredir yürürlükte olan mevzuatın süresi 30 Nisan 2024 tarihinde sona eriyor. Bu tarihe kadar beyan edilen hesaplar için stopaj oranı %5 olarak devam ederken, düzenlemenin daha sonra uzatılmaması halinde stopaj oranı %5 olarak uygulanacaktır. oranı yüzde 15'e çıkabilir.

Liralaştırma stratejisi kapsamında Türk lirası mevduatlara uygulanan düşük gelir vergisi stopaj dönemi 30 Nisan 2024'te sona eriyor. Bu tarihe kadar yapılan mevduatlar için 6 aya kadar vadelerde %5 oranında stopaj uygulanacak, 1 yıla kadar vadeler için %3, 1 yıldan uzun vadeler için %0.

Herhangi bir değişiklik yapılmaması durumunda stopaj vergisi oranlarının tüm vadeler için %15'e çıkması bekleniyor. Ancak piyasada Türk lirasına olan güven ve liralaştırma stratejisi nedeniyle gelir vergisi stopaj oranlarının düşük tutulacağı beklentisi hakim.

%5 AVANTAJ İÇİN NE YAPMALIYIM?

6 aya kadar vadeli TL mevduatlarda yüzde 5 stopaj vergisinden yararlanabilmek için paranın vadesinin 30 Nisan 2024 tarihinden önce yenilenmesi gerekiyor. Bu da sermayeden elde edilen faiz gelirinin 10 puan üzerinde getiri sağlıyor.
Stopaj vergisi oranlarının faydasının daha sonraki düzenlemelerle devam etmesi bekleniyor.

BANKALAR FAİZ YARIŞINDA! 100 BİN LİTREYE 70 BİN LİTRE FAYDA FAİZİ…

Tasarruflarını mevduata değerlendirmek isteyenlere bankalar özel faiz oranları sunuyor. Merkez Bankası'nın resmi faiz oranını yüzde 50'ye çıkarmasıyla bankalar da faiz oranlarını artırmaya başladı. 3 aylık dönemde faiz yüzde 70'e yaklaşırken, Mart ayında enflasyon yüzde 68,50 oldu. Merkez Bankası'nın önümüzdeki aylara ilişkin tahminlerine göre enflasyon düşük kalsa da piyasalara yönelik mesajlar gelmeye devam ediyor ve faizlerin bir süre daha yüksek kalacağı iddia ediliyor.

MEVDUAT NASIL AVANTAJLI OLABİLİR?

Enflasyonun yüzde 35-40'lara gerilemesi ve mevduat faizlerinin yüzde 70'lere ulaşmasıyla birlikte ekonomik toparlanma ve fiyat istikrarının kontrol altında tutulacağı beklentisi piyasalarda hakim görüş olarak benimseniyor.

Merkez Bankası'ndan faiz artırımlarının devam etmesi beklenirken, mevduat faizlerinin mevcut enflasyonun üzerinde reel getiri sağlaması bekleniyor.

100 BİN LİTREYE 71 BİN 650 LİTRE FAİZ

Anapara+faiz yenilemesiyle her ay 100 bin lira mevduat bulunduran kişi yıl sonunda yüzde 70,65 getiri elde ediyor ve 100 bin lirası 170 bin 650 liraya çıkıyor. Yılsonunda enflasyonun yüzde 35-40 civarına düşmesi bekleniyorsa faizin yüksek kalması koşuluyla getirinin oldukça yüksek olduğunu görebilirsiniz.

BANKALARLA ANLAŞMA YAPILACAK

Bankalar müşteri bulmak için yüksek faiz ödemeye başladı. Türk lirası mevduatlara uygulanan faiz nedeniyle bankalar avantajlı faiz oranları sunabiliyor. Yüksek faiz ödemeyen bir bankanın müşterisiyseniz bankaya gitmeden başka bankalarda hesap açabilir ve paranızı yüksek faizle değerlendirebilirsiniz.

Ayrıca yukarıda belirtilen faiz oranları Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın açıkladığı verilere göre verilmektedir. TCMB'nin bankalardan elde ettiği verileri göstererek bankanızdan yüksek faiz talebinde bulunabilirsiniz.

DEPOZİTOLAR DEVLET GARANTİSİ ALTINDADIR

TMSF Başkanlığı tarafından yayımlanan Fon Kurulu Kararı'na göre; Sigortaya tabi mevduat ve holding fonlarının tutarı 2024 takvim yılı başından itibaren geçerli olmak üzere 650 bin TL olarak belirlendi.

Böylece bankanın iflası veya haczedilmesi gibi durumlarda mevduatın 650 bin liraya kadar kısmı devlet tarafından garanti altına alınıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir