Merkez Bankası açıkladı… Parası mevduatta olanların dikkatine

Merkez Bankası, bankaların açtığı mevduatlara uygulanan ağırlıklı ortalama faiz oranlarını açıkladı. Faiz oranlarında önceki haftaya göre önemli düşüşler yaşandı. Son tarifelere göre 100 bin liralık iade belirlendi.

Burak TAŞÇI – Hurriyet.com.tr Ucuz hizmet

Tasarruflarını Türk lirası mevduata yatırmak isteyenlerin faiz oranları düşüyor. Mayıs ayında enflasyonun yüzde 70'e yaklaşıp yüzde 70'i aşması beklenirken, mevduat faizleri düşüyor.

Enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 35-40'lara düşeceği beklentisi nedeniyle faiz oranlarında düşüş yaşandığı ve yıl sonuna doğru ayarlamaların yapılmaya başlandığı öne sürülüyor.

GOLDMAN SACHS: FAİZ İNDİRİMİ YIL SONUNDA BAŞLAYACAK

Goldman Sachs, Türkiye'de politika faizinin şu ana kadarki en yüksek seviyesine ulaştığını, enflasyonun Mayıs 2024'te zirveye ulaşacağını ve 2024 sonunda yüzde 43/%35,5'e düşeceğini, bunun sonucunda faiz indirim döngüsünün 2024 sonunda başlayacağını söyledi. /2025'in başı. düşünüyorum.

İLGİ ALANLARI NELERDİR?

Bankaların mevduata ödediği ortalama faiz, 1 yıl vadeli mevduat dışındaki tüm mevduatlarda azaldı. 1 aya kadar mevduatın faiz oranı iki hafta önce yüzde 56,53 iken geçen hafta yüzde 56,08'e düştü.
3 aya kadar vadeli mevduatın faizi iki hafta önce yüzde 63,71 iken geçen hafta yüzde 61,77'ye düştü.
6 aya kadar vadeli mevduat faizi iki hafta önce yüzde 61,16 iken geçen hafta yüzde 59,23'e düştü.
1 yıla kadar vadeli mevduatın faiz oranı iki hafta önce yüzde 50,10 iken geçen hafta yüzde 50,59'a yükseldi.
1 yıldan uzun vadelerde ise faiz oranı iki hafta önceki yüzde 45,72'den geçen hafta yüzde 41,89'a düştü.

100 BİN LİTREYE NE KADAR FAİZ VERİLİR?

1 aylık mevduata 100 bin lira yatırım yapan mevduat sahibi, 32 gün sonra stopaj düşüldükten sonra yaklaşık 4300 lira net faiz marjı elde ediyor.

Stopaj Oranlarını Artırın

Parasını mevduata yatıranlara yönelik stopaj oranlarında değişiklik yapıldı. Buna göre, mevduattan kazanılan faiz ve katılımcı bankalardan elde edilen temettülere uygulanan oran değişikliği ile 6 aya kadar (6 ay dahil) mevduata uygulanan stopaj vergisi %5'ten %7,5'e çıkarıldı.

Vadesi bir yıla kadar olan hesaplarda stopaj oranı %3'ten %5'e çıkarılırken, vadesi bir yıldan fazla olan hesaplarda stopaj oranı değişmeyerek %2,5 olarak kaldı.

Bu, faiz gelirinizden her ay ilave bir stopaj vergisi kesildiği anlamına gelir.

EN YÜKSEK FAİZ VEREN BANKAYI TERCİH EDİN

Parasını mevduata yatırmak isteyenler kapsamlı bir araştırma yaparak en yüksek faizi sunan bankayı seçebilirler. Merkez Bankası'nın açıkladığı veriler, mevduata hangi bankanın yüzde ne kadar faiz verdiğini açıklamıyor. Araştırmanızı yaparak en yüksek faiz sunan bankayı seçebilirsiniz. Özgürlük


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir