“Kurumun hareketliliğini tükenme noktasına getirdik”

Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu ve komutanla birlikte Hakkari Çukurca'daki 2'nci Hava Kuvvetleri Komutanlığı'na gitti. Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ziya Cemal Kadıoğlu, Kurban Bayramı münasebetiyle sınır tugay karargahında video konferans toplantısı düzenledi.

Bakan Güler başkanlığındaki toplantıya, Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesinin yanı sıra yurt içi ve sınır ötesi birliklerin komutanları da katıldı.

Terörle mücadele operasyonlarına ilişkin bilgi alan ve talimat veren Bakan Güler, herkesin bir bayramı daha birlikte kutlamanın huzurunu ve mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bayramların mutluluğun paylaştıkça arttığı, milli ve manevi geleneklerin yaşatıldığı, toplumsal dayanışmayla birlik ve beraberlik ruhunun güçlendirildiği çok özel günler olduğunu belirten Güler, sağlık, huzur ve neşe dolu nice bayramlar geçirme arzusunu dile getirdi.

Güler, Türkiye'nin yakın çevresi başta olmak üzere dünyanın her yerinde gerginlik ve krizlerin defalarca yaşandığını, çatışma ve savaşların yaşandığının altını çizerek, şöyle konuştu: “Bakanlık olarak belirsizliklerin arttığı, risk ve tehditlerin çok boyutlu hale geldiği bu kadar hassas bir ortamda, Milli Savunma Başkanı, “Aziz milletimizin güvenliği ve huzuru için gece gündüz demeden azim ve kararlılıkla görevlerimizi yerine getiriyoruz. Bildiğiniz gibi Silahlı Kuvvetlerimizin en çok odaklandığı, en çok enerji ve zaman harcadığı konu terörle mücadeledir.” dedi.

“Kurumun hareketliliğini tükenme noktasına getirdik”

Güler, özellikle Kuzey Irak'ın yıllardır terör örgütü PKK/KCK ve destekçileri tarafından Türkiye'ye yönelik eylemlerde kullanıldığını ve buranın “terörün kaynağı” olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Ancak son yıllarda getirdiğimiz konsept değişikliğiyle 'terörü kökünden yok etme' anlayışını hayata geçirdik. Sınırda yürüttüğümüz başarılı operasyonlarla teröriste ağır darbe indirdik. Örgütün hareketliliğini yok olma noktasına getiren bunda en büyük pay aziz şehitlerimiz ve gazilerimizle birlikte kahraman Mehmetçiklerimizindir.” aittir.”

“Gerekli tüm adımlar kararlılıkla ve tereddütsüz atılacaktır.”

Hedefin terör belasının ülke gündeminden tamamen çıkarılması olduğunun altını çizen Güler, son dönemde Irak'la yapılan işbirliği sayesinde terörle mücadelenin etkinliğinin ve ivmesinin daha da artacağını ifade ederek, şöyle konuştu:

“Suriye'nin kuzeyindeki operasyon alanlarımızda mücadelemizi büyük bir kararlılıkla sürdürüyoruz. Bu vesileyle, bölgede bir oldubittiye gidilmesine asla izin vermeyeceğimizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Sahada ve masada kesintisiz devam edecek, gerekli her adım kararlılıkla, tereddütsüz atılacaktır.”

Personel ve teknoloji açısından en güçlü tedbirlerle sınır güvenliğini ve terörle mücadeleyi sağladıklarını belirten Güler, “Mavi Vatan ve Gök”teki hak ve menfaatlerin korunması için faaliyetlerini sürdürdüklerini söyledi. başarıyla ve ödün vermeden.

Güler, bu faaliyetlerle eş zamanlı olarak karada, denizde ve havada bugüne kadarki en büyük tatbikatları gerçekleştirdiklerini, milli savunmanın ürettiği silah sistemleri, milli ve daha fazlası ile ordunun imkan ve kabiliyetlerini sürekli geliştirdiklerini söyledi. modern. Gün geçtikçe envantere eklenenler.

“Önemli ve değerli girişimlere imza attık ve atmaya devam ediyoruz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğindeki Türkiye'nin, savunma ve güvenlik alanında kaydettiği ilerlemeler ve diğer ülkelerle kurduğu çok boyutlu ilişkiler sayesinde bölgesinde ve dünyada söz sahibi etkin bir konuma ulaştığını vurgulayan Prof. Güler, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çatışma ve anlaşmazlıklarla kuşatılmış bölgenin kalbinde yer alan Türkiye, gerilimlerin yayılmasını önlemek, kriz ve sorunları çözmek için birçok girişimde bulunuyor. Bu bağlamda belirleyici olan Suriye ve Irak'ta barış ve istikrarın sağlanması yönündeki çabalarımızdır. Karabağ ihtilafının sona erdirilmesindeki rolümüz ve desteğimiz, Libya'daki iç savaşın sona erdirilmesine yönelik küresel faaliyetlerimiz, İsrail'in Gazze'deki vahşeti ve katliamının durdurulmasına yönelik diplomatik girişimlerimiz ve bölgeye sağladığımız insani yardım, aramızdaki savaşın sona erdirilmesine yönelik çabalarımız. Rusya ve Ukrayna çatışması ve bu çatışmanın daha da derinleştirdiği enerji ve gıda krizini aşması, “Giriştiğimiz yoğun çabalar kadar büyük ve değerli girişimler üstlendik ve üstlenmeye devam ediyoruz.”

Bakan Güler, tüm bu girişimlerin Türkiye'nin küresel bir oyuncu, mimar ve müzakere masalarının vazgeçilmez bir üyesi haline geldiğini açıkça ortaya koyduğunun altını çizdi.

Güler, Türkiye'nin uluslararası ilişkilerde nüfuzunun arttığı bir dönemde doğal olarak faaliyet alanları artan Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Azerbaycan, Libya, Kosova, Bosna Hersek'te barış ve istikrarın tesisine önemli katkı sağladığını söyledi. , Katar, Somali, Suriye ve Irak ve daha birçok coğrafi bölge.

“Her zamankinden daha dikkatli ve tetikte olmak çok önemli.”

Güler, gelinen üst seviyenin ve silahlı kuvvetlerin aynı anda birçok görevi başarıyla yerine getirme yeteneğinin iyi anlaşılması ve ileriye taşınması gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

“Şanlı ordumuzun Kurtuluş Savaşı'ndan bu yana en kapsamlı, en yoğun ve etkili faaliyetlerini yürüttüğü bu tarihi süreçte sizlerin de çok önemli bir rolü var. Şu ana kadar elde ettiğimiz başarıları korumak ve sürdürmek temel önceliğimizdir. Mevcut savunmamız şu: “Güvenlik ortamında her zamankinden daha dikkatli, uyanık olmak ve daha çok çalışmak çok önemli.”

Güler, bu anlayışla her türlü tehdit ve tehlikeyi ortadan kaldırarak, ülkenin ve milletin güvenliği ve huzuru için gece gündüz çalışmaya, “Yüzyıl”a uygun, daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için çabalamaya devam edeceklerini sözlerine ekledi. Hindi”. ” hedefler.

Bakan Güler, konuşmasının sonunda fedakarlıklarıyla, yüce ve sağlam duruşlarıyla hayata ışık tutan gönül kahramanları babaları tebrik etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir