İtalyan basını Akıncı İHA'nın başarısını yazdı

Ülkenin en çok tirajlı gazetelerinden Corriere della Sera'da yayımlanan “Türk yardımı rejimin sınırlarını ortaya koyuyor” başlıklı yazıda, “Akıncı, düşman hatları gerisinde casusluk yapmak üzere gönderilen Osmanlı savaşçılarını belirtmek için kullanılan kelimedir” ifadesini okuyoruz. Ancak aynı zamanda İran cumhurbaşkanına da çok ulaşılabilir biri.” Zor bir bölgede düşen helikopterin enkazının tespitinde önemli rol oynayan Türk İHA'sının modelinin de adıdır.” ifadeler kullanıldı.

[Reuters]

Ankara'nın gece bile “görebilen” bir aracı hemen teklif ettiğini belirten yazıda şu ifadelere yer verildi:

“Tahran bir süre tereddüt ettikten sonra kabul etti. Batman üssünden havalanan İHA, 7 saatten fazla süren bu önemli görevi yerine getirdi. Flightradar24 İHA'yı uzaktan çalıştıran pilot, “Eve dönüş sırasında uçak Türk Hilalini çizecek bir rota izledi.”

İran'ın yeteneklerine ilişkin haberlerde şu değerlendirme yapıldı:


“Uzun menzilli füze fırlatabilen, nükleer program geliştirebilen, ancak liderinin emrinde eski model Bell helikopteri bulunan İslam Cumhuriyeti'nin kabiliyetlerinin durumu hakkındaki sorular henüz tamamen ortadan kaldırılmış değil. İnsani yardım ekipleri doğru veri elde etmekte zorlanıyor, mollalar dayanışma göstermek konusunda isteksiz ama aynı zamanda Türkiye'nin zaten yaptığı bir müdahaleyi kendi teknolojisinin kabiliyetine işaret etmekten çok mutlu olan başka bir ülkeye yönelmek zorunda kaldılar. Afrika'dan Ukrayna'ya, birçok savaş alanında kullanılan uçakların benzerlerini birçok eyalete satan bu sektördeki isim.

Corriere della Sera, Akıncı İHA'nın araştırma faaliyetlerinden paylaştığı görüntüleri de sosyal medya hesaplarında paylaştı.

İtalyan ajansı AGI da konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Türkiye'den gönderilen İHA, felaketin yaşandığı bölgeyi tespit etti. Isı kaynağını tespit eden İHA, kurtarma ekiplerinin helikopterin yerini tespit etmesini sağladı ancak herhangi bir yaşam belirtisi yoktu. uçak.” helikopter” dedi.

Helikopter kazası ve sonuçları

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırındaki barajın açılış törenine katıldı. Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte dönerken helikopter kazası geçirdi.

Türkiye, İran'ın talebi üzerine arama kurtarma faaliyetleri için Akıncı İHA'yı görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İranlı yetkililerle paylaşıldı. İran ekipleri belirlenen noktaya ulaştı ve kazadan kurtulan olmadığını tespit etti.

Liderin öldüğünün kesinleşmesinin ardından cumhurbaşkanı vekili olarak birinci milletvekili Muhammed Muhbir atandı.

İran Anayasasına göre meclis başkanı, yargı başkanı ve cumhurbaşkanı birinci yardımcısından oluşan konseyin en fazla 50 gün içinde yeni cumhurbaşkanını seçmek için düzenleme yapması gerekiyor.

İran'da cumhurbaşkanı, Anayasayı Koruma Konseyi'nin onayladığı adaylar arasından halk tarafından seçiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir