İsrail'in Gazze'de sivillere yönelik saldırılarında çok sayıda Filistinli hayatını kaybetti

Hastane kaynaklarından ve görgü tanıklarından edinilen bilgiye göre İsrail, Gazze'nin batısında Ebu Husayra Caddesi üzerinde bulunan Terturi ailesinin evini hava saldırısıyla hedef aldı.

Saldırıda 2'si kadın 4 Filistinli hayatını kaybetti, 3 kişi de ağır yaralandı.

Rimal ve Şati mülteci kampındaki bazı boş ev ve arsaların yanı sıra, Gazze hükümetine bağlı Ensar güvenlik kompleksinin çevresi de bombalandı.

Gazze'nin güneyindeki Sabra ilçesinde Hicazi ailesinin evine düzenlenen silahlı saldırıda 2 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda kişi de yaralandı.

Gazze Sivil Koruma Birimi de Hicazi ailesine ait evin enkazında kurtarma çalışmaları yapıldığını söyledi.


7 Ekim'den sonra İsrail'in Gazze'yi işgal etmesi

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim 2023'te “Filistinlilere ve Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal değerlere yönelik devam eden ihlallere yanıt verme” motivasyonuyla İsrail'e karşı kapsamlı bir saldırı başlattı. “.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında 1.200 İsraillinin öldüğünü, 5.132 kişinin yaralandığını açıkladı.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 14 bin 685'i çocuk, 9 bin 670'i kadın olmak üzere 34 bin 454 Filistinli öldürüldü, 77 bin 575 kişi de yaralandı.

Enkaz altında hâlâ binlerce kişinin öldüğü söylenirken sivil altyapı da tahrip ediliyor, insanların sığındığı hastaneler ve eğitim kurumları hedef alınıyor.

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne saldırıların başladığı 7 Ekim'den bu yana 260'ı toprak işgali sürecinde olmak üzere 604 askerinin öldüğünü açıkladı.

Çatışmada 24 Kasım 2023'te 4 gün süren ve daha sonra 3 gün daha uzatılan “insani duraklama” sırasında 81 İsrailli ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı olarak serbest bırakıldı. Öte yandan İsrail binlerce Filistinliyi gözaltına almaya ve hapsetmeye devam ediyor.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te 7 Ekim 2023'ten bu yana İsrail askerlerinin ve yasadışı Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 491 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana devam eden çatışmalarda son verilere göre 287 Hizbullah üyesi, 56 Lübnanlı sivil, 18 Emel Hareketi, 13 Hamas, 12 İslami Cihad üyesi, 7 İsrailli sivil ve 12 asker hayatını kaybetti. 2023.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir