İsrail'de muhalefet lideri Lapid: Netanyahu'nun yarattığı kriz İsrail'in güvenliğine zarar veriyor

Lapid, Washington'daki sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu.

ABD-İsrail ilişkilerine gelince: “Kötü bir kriz, kötü yönetiliyor, rahatsız edici.” Buna tepki olarak Lapid şunları söyledi: “Netanyahu'nun ABD ile yaşadığı krizle ilgili kendimize sormamız gereken bir soru var: İsrail için iyi mi yoksa kötü mü?” dedi.

Bu soruya yanıt olarak Lapid şunları söyledi: “Kesin cevap şu: İsrail için kötü. “Güvenlik açısından kötü, ekonomi için kötü, İran'ın nükleer sorunuyla mücadele açısından kötü, uluslararası duruşumuz açısından kötü.” dedi.


Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan bir karar taslağını kabul etti.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ramazan ayında Gazze'de derhal ateşkes sağlanması çağrısında bulunan, bunun kalıcı ve sürdürülebilir bir ateşkese dönüşmesi yönünde çağrıda bulunan bir karar taslağını kabul etti.

Geçici üyeler Cezayir, Ekvador, Guyana, Japonya, Malta, Mozambik, Güney Kore, Sierra Leone, Slovenya ve İsviçre'nin hazırladığı karar taslağı, 15 üyeli Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde oylandı.

Tasarı 14 kabul oyu ve 1 çekimser oyla kabul edildi. ABD oylamada çekimser kaldı.

Uzun müzakerelerin ardından karar taslağında “kalıcı ateşkes” ibaresi üzerinde anlaşmaya varıldı. ABD heyeti, taslak metinde “kalıcı” ifadesinin “kalıcı” olarak değiştirilmesini içeren son dakika değişiklikleri talep etti. Bu nedenle ABD'nin ateşkes sürecine esneklik kattığı değerlendiriliyor.

Rusya'nın, deklarasyonu oylamadan önceki orijinal haline döndürme yönündeki değişiklik önerisi ABD tarafından veto edildi.

Bu nedenle BM Güvenlik Konseyi, 7 Ekim'den bu yana ilk kez Gazze'de ateşkes çağrısı yapan bir kararı kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir