İsrail ile Yunanistan arasında kriz yaratacak gelişme! Dövüldü ve gözaltına alındı

Görgü tanıkları, AA muhabirine yaptıkları açıklamada, İsrail polisinin Doğu Kudüs'ün Eski Kenti'ndeki Diriliş Kilisesi'ne girerek, Kudüs'teki Yunanistan Başkonsolosu'nun korumalarını döverek tutukladığını söyledi.

Gardiyanın gözaltına alınma nedeni henüz bilinmese de görgü tanıkları, gardiyan ile İsrail polisi arasında tartışma yaşandığını söyledi.

BAZI HIRİSTİYANLAR ENGELLENDİ

İsrail polisi, bugünkü kutlamaların ana merkezi olan Kudüs'teki Diriliş Kilisesi'ndeki “kutsal ateş” törenine katılmak isteyen bazı Hıristiyanları engellemişti.

Kutsal mekânlara ev sahipliği yapan işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesindeki Hıristiyanlar, ellerinde mumlar, tahta haçlar, ikonik hançerler ve kılıçlarla antik kentin Hıristiyan mahallelerinde toplandı.

Aralarında rahiplerin de bulunduğu Ortodoks Hıristiyanlar, ilahiler ve dini sloganlar eşliğinde “kutsal ateş” ritüeline katılmak üzere Hıristiyanlığın kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen Doğu Kudüs'teki Diriliş Kilisesi'nin bulunduğu bölgeye gitti.
Hıristiyan inancına göre, “İsa'nın çarmıha gerildiği, öldüğü ve yeniden dirildiği” gün kutlanan törene katılmak isteyen bazı Hıristiyanlar, kiliseye giden dar sokaklarda İsrail polisi tarafından engellendi.
Kudüs'ün Eski Kenti'ndeki kiliseye giden sokakları kapatan ve yurt dışından gelen Hıristiyanların geçişine izin vermeyen İsrail polisi, demir barikatlar kurarak kiliseye yalnızca bazı rahiplerin ve az sayıda Ortodoks Hıristiyanın girmesine izin verdi.

Ekran görüntüsü 2024-05-04 231959

Kavga vardı

İsrail polisi ile kiliseye ulaşmaya çalışan vatandaşlar arasında zaman zaman sözlü tartışma ve çatışmalar yaşandı.

Tarih boyunca Hıristiyanlığın çeşitli mezhepleri arasında çekişmeye konu olan Diriliş Kilisesi'nin anahtarları iki Filistinli Müslüman ailede bulunuyor.

Sultan Abdülmecid, Hıristiyanlar arasındaki kavgaya son vermek için kilisenin anahtarlarını Kudüs'ün elitlerinden iki Müslüman aileye teslim etti. Bugün bile kilisenin kapıları bu Müslüman aileler tarafından açılıp kapatılmaktadır.

Ekran görüntüsü 2024-05-04 231948

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Esenler'de baba-oğul'a silahlı saldırı! Esenler'de baba-oğul'a silahlı saldırı!
Korkunç kaza!  Çok sayıda yaralı varKorkunç kaza! Çok sayıda yaralı var
Hamas'tan ateşkes açıklamasıHamas'tan ateşkes açıklaması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir