IBAN kiralayanların dikkatine! Dolandırıcıların hedefi olabilirsiniz… Bakanlık müdahale etti

Ticaret Bakanlığı, başta IBAN kiralama reklamları olmak üzere sosyal mühendislik sahtekarlıklarına karşı vatandaşları uyarıyor; Maddi menfaat karşılığında başka kişilerin banka hesabı kullanmasına izin vermenin “Suç Gelirlerinin Aklanmasının Önlenmesi Hakkında Kanun” kapsamında suç olduğunu söyledi.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, “banka hesabının kirası veya kullanımı karşılığında yüksek kazanç” vaadiyle yasa dışı yollardan elde edilen para transferinin kiralık banka hesapları üzerinden yapıldığı tespit edildi. Açıklamada, dolandırıcıların çeşitli yöntemlerle hedef aldıkları kişilere ulaşmaya çalıştıkları ve şu vaatlerde bulunulduğu belirtiliyor: “Bu amaçla araç alım satım veya ikinci el ürün siteleri, sosyal medya platformları, popüler medya platformları gibi sık kullanılan kanallar aracılığıyla tüketicilerin karşısına çıkan dolandırıcılar, forum siteleri, yatırım danışmanlığı platformları, öğrenciler, özellikle ev hanımları gibi nispeten sınırlı gelir kaynaklarına sahip olan veya yaşlılar, engelliler gibi daha savunmasız olan tüketicileri hedef aldıkları biliniyor. Dolandırıcıların yöntemler geliştirdiği göz önüne alındığında Dijital dünyanın gelişimine paralel olarak, teknik adıyla sosyal mühendislik, güvenden yararlanarak tüketici şikayetlerinin dolandırıcılık yoluyla önlenmesi için vatandaşların ruh halinden, bilgisizliğinden, hatalarından, zayıflıklarından veya belirli markalara olan ilgilerinden endişe duyarak, tüketici şikayetlerinin Ülkemiz ticaretinin gelişmesine katkı sağlayan dürüst ve güvenilir marka ve işletmelerin itibarını zedelemeyi, kayıt dışı ekonomiyle mücadeleyi güçlendirmeyi ve ülkemiz kaynaklarının hukuka aykırı transferini engellemeyi amaçlıyoruz” dedi.

“Yanıltıcı Tekliflere Karşı Önlemli Olmak Gerekiyor”

Bu kapsamda Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) iş birliğiyle 20 ve 21 Nisan 2024 tarihlerinde Sosyal Mühendislik Dolandırıcılığını Önleme Çalıştayı'nın düzenlendiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Ticaret Bakan Yardımcısı Mahmut Gürcan'ın katılımıyla gerçekleştirilen söz konusu seminere Ticaret Bakanlığı, Yargıtay, Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı yetkili birimleri katıldı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Sermaye Piyasası Kurulu, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Radyo ve Televizyon Yüksek Kurulu, Personel Veri Koruma Kurumu, TBB, Bankalararası Kart Merkezi, Kredi Sicil Memurluğu, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Türkiye Ödemeler Birliği ve Elektronik Para Kuruluşları katıldı ve görüş alışverişinde bulunuldu, çok sayıda kamu ve özel banka ile ilgili sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri iş birliği yapma konusunda mutabakata vardı. bu konuda harekete geçmek, bir yandan da vatandaşlarımızın bir ürüne veya kazanca dair istek ve meraklarını uyandırarak tuzağa düşürmek. Sahte veya kişisel olmayan isimler, adresler ve hesap bilgileri, gönderdikleri e-posta ve kısa mesaj gibi içerikleri ve sosyal kanallar aracılığıyla aldıkları reklam ve mesajları kullanan dolandırıcıların itirazlarına karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor. Bu noktada kimlik, hesap bilgisi, kişisel şifre veya şifre gibi hassas bilgileri paylaşırken dikkatli olmanız, gönderilen her bağlantıya tıklamamanız, elektronik cihazlarınızı virüslerden korumanız ve özellikle yanıltıcı tekliflere karşı önlem almanız gerekmektedir. alışılmadık derecede çekici.”

'6 AYDAN 1 YILA KADAR RİSK VAR'

Açıklamada, IBAN kiralama reklamlarının son dönemde popüler bir dolandırıcılık yöntemi olduğu belirtiliyor ve şöyle deniliyor: 'Dikkate alınması gereken ilk şey, başkalarının maddi menfaat karşılığında banka hesabı kullanmasına izin vermenin kanunen suç teşkil etmesidir' Paranın Engellenmesine Dair Kanun 5549 numaralı aklama.” Dolayısıyla hesap sahibi, hesabının başkası tarafından kullanıldığını bankaya bildirmezse altı aydan bir yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir. Dolayısıyla bu tür durumlarla karşılaşıldığında hesap üzerinde gerçekleştirilen işlemlerin sorumluluğu doğrudan hesap sahibine aittir. Tüketicilerimizin ekonomik çıkarlarını, haklarını, güvenliklerini ve sağlıklarını korumaya yönelik faaliyetlerimizin ve satın aldıkları mal ve hizmetlerin hassas bir şekilde yapıldığının öncelikle doğrulanması ve teyit edilmesi önemlidir. Bu kapsamda “Devam Edecek” sosyal mühendislik dolandırıcılığından kaynaklanan mevcut ve olası şikayetleri ortadan kaldırmaya yönelik uygulamaları da gözden geçirip değerlendiriyoruz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir