Gayrimenkul satışından Hazine'ye 60 milyar TL katkı


Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Tapu ve Tapu Genel Müdürlüğü aracılığıyla gerçekleştirilen gayrimenkul satış işlemlerinden Hazine'ye 2023 yılında 60 milyar TL'nin üzerinde ödeme yapıldı.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Bakanlık kontrolündeki Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından 2023 yılında gerçekleştirilen gayrimenkul satış işlemleriyle Hazine'ye 60 milyar TL'nin üzerinde ödeme yapıldığını söyledi. Bakan Özhaseki, 2023 yılında 18 milyon 285 bin 900 tapu işleminin gerçekleştirildiğini belirterek, “Kadastro ve Tapu Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan gayrimenkul satış işlemlerinden 2023 yılında Hazine'ye 60 milyar TL'nin üzerinde ödeme yapıldı.”

FAALİYET KOMİSYONLARININ YÜZDE 95'İ SATIŞ İŞLEMLERİNDEN GELİYOR

Tapu ve Tapu Genel Müdürlüğü'nün geçen yıl 2 milyon 949 bin 437 satış işlemi gerçekleştirdiğini belirten Bakan Özhaseki, şöyle konuştu: “Bu satış işlemlerinden 57 milyar 96 milyon 374 bin 897 TL; “Hazine'ye 2 milyar 962 milyon 840 bin 589 TL'si kat irtifakı, kat mülkiyeti, isim düzeltme gibi diğer tapu işlemlerinden olmak üzere toplam 60 milyar 59 milyon 215 bin 486 TL ödendi.”

Henüz 19 yaşında ama dünyanın en zenginleri arasında… İşte en genç milyarderler

“GAYRİMENKUL SATIŞINDAN ELDE EDİLEN GELİRLERİ HAZİNE’YE AKTARIYORUZ”

Bakan Özhaseki, şunları söyledi: “Bakanlık olarak Hazineye katkı sağlarken şehirleri geleceğe taşımaya devam ediyoruz. Tarihimizin en eski kurumsal yapılarından biri olan Tapu ve Tapu Genel Müdürlüğümüz aracılığıyla gerçekleştirilen gayrimenkul satışlarından elde edilen gelirleri Hazine'ye aktarıyoruz. Hazineye yaptığımız bu katkıyla Türk asrının sağlam, güvenli ve güçlü şehirleri yolunda önemli adımlar atıyoruz. Başta deprem bölgeleri olmak üzere şehirlerimizi inşa etmek, yeniden canlandırmak için titizlikle çalışıyoruz. Ekonomimizin lokomotiflerinden biri olan gayrimenkul sektörüne her alanda destek olmaya devam edeceğiz” dedi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir