FIFA, Filistin'in “İsrail'in futboldan men edilmesi” talebi üzerine konseyde karar verecek.

Filistin Futbol Federasyonu (PFA), üyesi olduğu Asya Futbol Konfederasyonu'nun desteğiyle, Tayland'ın başkenti Bangkok'ta düzenlenen 74. FIFA Kongresi'nde İsrail'in futboldan men edilmesi çağrısında bulundu.

PFA Başkanı Jibril Rajoub, kongrede yaptığı konuşmada, İsrail'in FIFA kurallarını ihlal ettiğini belirterek, bu ülkenin üyeliğinin “derhal” askıya alınması çağrısında bulundu.

Kongrede oylama çağrılarını reddeden FIFA Başkanı Infantino, konunun karar organı olan FIFA Konseyi tarafından ele alınması gerektiğini kaydetti.

Infantino, kongrede yaptığı konuşmada şunları söyledi: “FIFA, Filistin Futbol Federasyonu'nun yaptığı üç talebi değerlendirmek ve FIFA tüzük ve yönetmeliklerinin gerektiği gibi uygulanmasını sağlamak üzere derhal bağımsız bir hukuk uzmanı atayacaktır. Durumun aciliyeti nedeniyle, Değerlendirme sonuçlarını gözden geçirin ve uygun kararları verin.” “FIFA Konseyi 20 Temmuz'a kadar olağanüstü toplanacak.” dedi.

Dünya ve Avrupa futbolunun çatı kuruluşları FIFA ve UEFA, iki yıl önce Rusya'nın Ukrayna'ya askeri müdahalesinin ardından daha önce de üye ülkelere hükümetlerinin uygulamaları nedeniyle dava açmış ve Rus takımlarını müsabakalardan men etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir