E-ihale ile ekonomiye 913 milyon TL gelir

Ticaret Bakanlığı: E-ihale ile ekonomiye 913 milyon TL gelir kazandırıldı

Ticaret Bakanlığı, elektronik ihale yoluyla yapılan satışlardan 2024 yılının ilk 3 ayında 913 milyon liranın üzerinde gelir elde edildiğini açıkladı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, gümrük ve kaçakçılıkla mücadele mevzuatı kapsamında yürütülen çalışmalar kapsamında tasfiye edilen mal ve araçların 2014 yılından itibaren elektronik ihale yoluyla satışının yapıldığı belirtildi. Türkiye'de kamu idarelerinde uygulanan ilk elektronik ihale sistemi olan uygulama, ihalelerin şeffaf ve erişilebilir olmasını sağlıyor. Bu sistem sayesinde ülkede ikamet eden tüm vatandaşlar e-devlet ihalelerine “www.eihale.gov.tr” adresinden katılabilecek ve internet bağlantısı olan her yerden teklif verilebileceğini unutmayın.

“MAL SATIŞLARINDA YÜZDE 299 ARTIŞ OLDU”

E-ihale yoluyla ticari araçtan otomobile, kuyumculuk sektöründen tekstil sektörüne, elektronik ürünlerden mobilyaya, gıda sektöründen kozmetik sektörüne kadar pek çok malın etkin bir şekilde piyasa değerinden satıldığı ve Bu ihalelerden yaklaşık 478 milyon lirası 1.081 adet motorlu taşıt satışından, 435 milyon lirası ise 2 bin 251 adet motorlu taşıt satışından olmak üzere toplam 913 milyon liranın üzerinde gelir elde edildi. Ürün gruplarında ise bir önceki yılın aynı dönemine göre 2024 yılında elektronik ürünleri kapsayacak 84 farklı grupta araç satışlarında yüzde 77, mal satışlarında yüzde 299, gelirlerde ise yüzde 141 artış yaşandı. % makine parçaları ve yedek parçalar.' Yüzde 8'ini demiryolu ve benzeri hat taşıtları, yüzde 4'ünü yağlı tohumlar ve meyveler, yüzde 3'ünü cam ve züccaciye, yüzde 2'sini ise demir veya çelik ürünleri oluşturuyor.”

Tasfiye halindeki malların Ticaret Bakanlığına bağlı perakende satış noktalarının yanı sıra elektronik ihale uygulaması üzerinden de gerçekleştirildiğini belirten, şöyle konuştu: “Bu kapsamda satış noktalarımızda toplam 45 bin 18 adet satış gerçekleştirildi. 2024 yılında ve bu satışlardan; elektronik ürünler (cep telefonu, fritöz, küçük ev aletleri) perakende mağazalarımızdan toplam 53 milyon TL gelir elde edilmiş olup, bunun 28 milyon TL’si grup bünyesinde (örn. vb.), optik alet ve cihazlar grubunda 5 milyon TL, oyuncak, oyun ve spor malzemeleri grubunda ise 2 milyon TL tutarında bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 26 artışla “Ticaret Bakanlığı olarak, Ticari hayatta piyasayı bozucu ve rekabeti bozucu eylemlerle mücadelemiz aralıksız devam ederken, ülke ekonomisine ve sosyal refahına katkı sağlayacak çalışmalarımız da büyük bir hassasiyetle devam ediyor.”


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir