Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan çiftçilere kredi müjdesi! Üst limitler artırıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ziraat Bankası tarım ekosistemi toplantısında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında çiftçilere yönelik kredi destek paketlerini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

Sizi en derin duygularla selamlıyorum. Programda sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum, Ziraat Bankası yönetimini tebrik ediyorum.

160 yılı aşkın süredir çiftçimizin yanında olan bankamıza ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Ziraat Bankamız Türk tarımının lokomotifi haline geldi ve çiftçinin yanında yer aldı. Tefecilerin ve faiz lobilerinin onların pençesine düşmesinin önlenmesinde hayati bir rol oynadı.

Ziraat Bankası sadece kâr peşinde koşan bir banka değildir. Çiftçinin, sanayicinin karanlık zamanlardaki dostudur. Faaliyet alanını genişletmeyi hedeflemektedir. Bankamız 2015 yılında Ziraat Katılım ile alternatif finans piyasasında yerini almıştır. Ülkemiz tarımının çeşitliliğini ne kadar teşvik edersek Türkiye için o kadar iyi olacaktır. Tarım sektöründeki tüm aktörleri bir araya getiren programlar, anlayış birliğinin oluşmasını kolaylaştıracaktır.

Dünya Çiftçiler Günü programında ülkemiz tarımının 21 yılda geldiği noktayı detaylı bir şekilde ortaya koyduk. Tarım tezlerinin ne kadar boş olduğunu rakamlarla ortaya koyduk. Muhalefet çarpıklıkları geride bırakmalı. Eski muhalefet zihniyeti artık geçerliliğini yitirdi. Yapıcı eleştiri daha yararlı olacaktır. 21 yıldır başarı öyküsü yazdığı sektörler arasında tarım, hayvancılık ve su ürünleri yetiştiriciliği yer alıyor. Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi bizim de sorunlarımız var. Girdi fiyatlarının artması gibi sorunlar var. Artan et fiyatlarını göz ardı edemeyiz. Gübre fiyatları, işçilik gibi çeşitli alanlardaki şikayetlere sessiz kalamayız. Sorun yaratan alanların farkındayız. Dengeli ve objektif bir şekilde kendimize ayna tutuyoruz. Amacımız güçlü ve zayıf yönlerimizi tespit etmektir. Başarılarımızın sayısını artırmak, kusurlarımızı ortadan kaldırmakla ilgileniyoruz.

Türkiye'nin hedeflerine birlikte ulaşmasına yardımcı olmak istiyoruz. Tarım konusu ezbere kurban edilmediği sürece herkesin fikrine, eleştirisine ve önerilerine sonuna kadar açığız. Cımbız ürünleri kullanılarak sektöre haksızlık yapılmaması önemlidir.

Yer altı zenginlikleri için çok kan döküldü. Sömürgeciler binlerce kilometre uzaktaki ülkeleri işgal etti. Orada Afrika'nın siyah çocuklarını, kaynaklarını, elmaslarını, altınlarını tüm kaynaklarıyla Avrupa'ya getirdiler. İnsanları topraklarından sürdüler, kana susamış diktatörleri desteklediler, katliamlar yaptılar. Onu tamamen kendilerine bağımlı hale getirdiler. Refahlarını mazlumlardan çaldıkları şeyler üzerine inşa ettiler. Afrika'da yaptıklarını çok iyi biliyoruz. Avrupa'da Afrika'dan getirilen insanların sergilendiği bahçeler kuruldu. 10 milyon insan hastalıklardan öldü. Bütün bunlar ve daha fazlası yer altı kaynaklarını kontrol altına almak için yapıldı. Sömürü sistemi hala devam ediyor. Öyle görünüyor ki bu yüzyılda da aynı savaş su ve yiyecek için yapılacak. Tarım arazilerini kiralamak için koşuyorlar. Su kaynakları ve havzalar çatışma hatlarına dönüşüyor. Pek çok gerilimin temelinde su kaynakları konusundaki anlaşmazlık yatıyor. Tüm ülkelerin gıda tedariği konusunda kıyasıya mücadele ettiğini unutmadık. Karadeniz Girişimi olmasaydı Afrika ülkeleri dahil birçok yerde kıtlık yaşanabilir, onbinlerce insan hayatını kaybedebilirdi. Biz buna kayıtsız kalmadık. Tahılın boğazlarımızdan geçişini sağlayarak durumun kontrolden çıkmasını engelledik. Tarımın önemi giderek artacaktır.

İLK KEZ ÜRETEN ÇİFTÇİLERDE FAİZ AZALMASI

Rekabet yoğun, hatta belki kanlı hale gelecektir. Buna göre hazırlık yapmalıyız. Tarımı sadece ekonomimiz için değil, milletimizin bekası için de hayati bir sektör olarak görüyoruz. 21 yılda altyapısını güçlendirmek için önemli adımlar attık. Tarımı çeşitlendirdik. Biz her zaman sanayinin ve çiftçinin yanında olduk. Ziraat Bankası'nın kullandırdığı kredi 480 milyar lirayı aştı. Ziraat Bankası, sektörde kullanılan kredilerin yüzde 75'ini tek başına üstlendi. Tarım kredilerinin faizinin yüzde 69’unu devletimiz karşılıyor. Amacımız insanları doğdukları yerde mutlu etmektir. Tarımın anavatanı Anadolu'da yerel kalkınma ilkesine göre kırsal kalkınma sürecini başlatıyoruz. Tarım Bakanlığımız 5 milyar lirayı kullandıracağımız projeyi duyurmaya başlayacak. 20 bin vatandaşımıza iş vereceğiz. Yeni uygulamalarımızı bu ayın başında kamuoyuyla paylaştık. Çiftçilerimiz faiz temettülerinde ek indirimden yararlanacak. İlk defa üretim yapan çiftçilerimize faiz indirimi uygulanacaktır.

İYİ KREDİ HABERLERİ

Küçük ekipman kredisini 150 bin liradan 250 bin liraya çıkarıyoruz. Küçükbaş krediyi 400 binden 600 bine, büyükbaş kredisini ise 1 milyondan 1,5 milyona çıkarıyoruz. Ülkemizdeki genç nüfusa ne kadar çok istihdam yaratırsak ekonomimiz için o kadar iyi olacaktır. Genç çiftçilere yönelik kredi limitini 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya çıkarıyoruz. Köylü kadınlara verilen krediyi de 1,5 milyon liradan 2,5 milyon liraya çıkarıyoruz.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir