Çin'den Türkiye'ye yeni mali tepki

Çin, Çin'den ithal edilen tüm yakıt türlerindeki binek araçlara ek vergi uygulayarak Türkiye'ye misilleme yaptı.

EKONOMİ HİZMETİ

Çin Ticaret Bakanlığı, Türkiye'nin ek vergi kararına kesin olarak karşı çıktığını belirterek, ayrımcı tarifelerin kaldırılması çağrısında bulundu. Bloomberg News'in haberine göre açıklamada, Türkiye'ye ayrımcı tarifelere son verilmesi çağrısında bulunuldu ve şöyle denildi: “Türkiye'nin elektrikli otomobil tarifesine ilişkin aldığı karara şiddetle karşı çıkıyoruz. “Şirketlerimizin haklarını savunmak için ne gerekiyorsa yapacağız.”

Türkiye EK VERGİ UYGULADI

Türkiye, Çin'den ithal edilen binek araçlara ek vergi getirme kararı almıştı. Bu karar, yerli üretimin iç pazarda azalan payının artırılması, cari açığın azaltılması ve yatırımın teşvik edilmesi amacıyla alındı. Resmi Gazete'de yayımlanan düzenlemeye göre halihazırda elektrikli otomobillere uygulanan yüzde 40 vergi, her türlü yakıtla çalışan araçlara da uygulanacak. Bu vergi mevcut %10 gümrük vergisine ek olarak uygulanacaktır. Bu vergiye ÖTV ve KDV eklenecektir.

Ayrıca düzenlemeyle Çin'den gelen araçlara yönelik en düşük gümrük vergisi 7 bin dolar olarak belirlendi. 3 Mart 2023 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Çin'den ithal edilen elektrikli araçlara yüzde 40 oranında ek gümrük vergisi getirilmeye başlandı. Karar 7 Temmuz'da yürürlüğe girecek.

PAZAR PAYI %10 OLARAK GERÇEKLEŞTİ

Öte yandan Türkiye otomotiv pazarında Skywell, MG, Chery, Leapmotor, Seres, Maxus, Hongqi, DFSK, BYD ve NETA'nın da aralarında bulunduğu 10 Çin markası bulunuyor. Bu listeye son dönemde SWM ve Jaecoo markalarının da eklenmesiyle Çin menşeli marka sayısının 12'ye çıkması bekleniyor.

Çinli otomotiv şirketlerinin Türkiye'deki toplam satışları (otomobil ve hafif ticari araç) yılın ilk 4 ayında 29 bin 539 adede ulaşırken, otomotiv pazarındaki payları da yüzde 7,95'e ulaştı.

Çin markalarından DFSK ve Maxus da ticari araç satışı yapıyor. Bu iki markanın hafif ticari satışları hariç tutulduğunda ve sadece otomobil dikkate alındığında Çinli markaların satış adedi 29 bin 241'e, pazar payı ise %9,91'e yükseldi.

AB EK VERGİLER DE EKLEYECEK

Ayrıca bu hafta, AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu, Çin ile müzakerelerin etkili bir çözüme ulaşmaması halinde, Temmuz ayının başından itibaren Çinli otomobil üreticilerine %38'e varan ek vergiler getirecek geçici vergiler uygulayacağını duyurdu. mevcut %10 ile karşılaştırıldığında.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir