CIA Direktörü Burns İsrail Başbakanı Netanyahu ile görüşecek

Times of Israel'in haberine göre, Gazze'deki esir değişimi anlaşmasına ilişkin müzakereler için dün Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşmek üzere Doha'ya giden Burns, temaslarını sürdürüyor.

İsrailli bir yetkili, Burns ile Netanyahu arasındaki görüşmenin bu öğleden sonra Batı Kudüs'te gerçekleşeceğini söyledi.

Burns'ün ziyaretinin, başta ABD olmak üzere uluslararası toplumun tepkilerine rağmen İsrail ordusunun, yaklaşık 1,5 milyon kişinin yerinden edildiği Refah şehrinin bazı mahallelerini boşaltmaya başladığı gün gerçekleşmesi ilginçtir. Güney Gazze Şeridi'ndeki Filistinliler.

Burns, 3 Mayıs'ta İsrail ile Hamas arasındaki esir değişimi müzakerelerine katılmak üzere Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.


Kahire'de tutuklu değişimi görüşmeleri

Kahire'de, Mısır ve Katar'ın arabuluculuğuyla hazırlanan yeni ateşkes ve karşılıklı esir değişimi anlaşması tartışılıyor. İsrail, Hamas'ın ateşkes teklifine yanıt vermeden Kahire'ye heyet göndermeyeceğini ve savaşın sona erdirilmesini kabul etmediğini söylüyor.

Başta Netanyahu olmak üzere İsrailli yetkililer, uluslararası toplumun uyarılarına rağmen Gazze Şeridi'nin güneyinde en az bir kez zorla yerinden edilen yaklaşık 1,5 milyon Filistinlinin yaşadığı Refah'a kara saldırısı düzenleyeceklerini yineledi.

Hamas ise imzalanacak esir takası anlaşmasında Gazze'deki savaşı sona erdirecek kalıcı ateşkesin garanti altına alınması çağrısında bulunuyor.

İsrailli yetkililere göre Gazze Şeridi'nde bazıları canlı, bazıları ölü olmak üzere 130'dan fazla İsrailli tutuklu bulunuyor.

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el Kassam Tugayları, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarında öldürülen İsrailli tutuklu sayısının 70'i aştığını duyurdu. İsrailli tutukluların yakınları ve destekçileri, Refah saldırısının “bunun, İsrail'in göz ardı edilmesi anlamına geldiği” uyarısında bulunuyor. mahkumların hayatları”.

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 24.000'den fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 34.000'den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Gazze Şeridi'nde insani felaket ve yıkımla karşı karşıya kalan İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nda “soykırım” suçlamasıyla yargılandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir