Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Gazze Deklarasyonu! Ateşkes kararı verildi

15 üyeden oluşan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde yapılan oylamada, ABD'nin sunduğu karar taslağı 14 lehte oy alırken, Rusya ise “çekimser” olduğunu belirtti.

Kabul edilen kararda Mısır, ABD ve Katar'ın gösterdiği diplomatik çabalar öne çıkarken, Biden'ın 31 Mayıs'ta sunduğu 3 aşamalı öneri memnuniyetle karşılandı.

İŞTE İLK 3 AŞAMA

İsrail'in Biden'ın teklifini kabul ettiği belirtilen kararda, Hamas'ın da teklifi kabul edip uygulamaya davet edildiği belirtildi.

Dolayısıyla kararda 3 aşamalı öneri doğrultusunda; İlk aşamada derhal ateşkes, kadınların, yaşlı ve yaralı mahkumların serbest bırakılması, Filistinli mahkumların değişimi, İsrail kuvvetlerinin Gazze'nin kalabalık bölgelerinden çekilmesi, insani yardımın artırılması, temel hizmetlerin yeniden inşası, geri dönüş Filistinli sivillerin kuzey Gazze de dahil olmak üzere Şeridi'ndeki evlerine. Barınma konusunda uluslararası topluma gerekli katkının sağlanacağı kaydedildi.

Tarafların mutabakatının ardından ikinci aşamada, krizin kalıcı olarak sona ermesi için kalan tüm tutukluların serbest bırakılması çağrısında bulunuldu ve İsrail'in Gazze'nin tamamından çekilmesi istendi.

Kararda, üçüncü aşamada Gazze'nin birkaç yıl sürecek yeniden imar planının başlatılacağı ve ölen mahkumların cenazelerinin de teslim edileceği belirtildi.

Kararda, ilk aşamaya ilişkin müzakerelerin 6 haftadan fazla sürmesi durumunda ateşkesin müzakereler sonuçlanana kadar devam edeceği belirtilirken, tarafların anlaşma hükümlerine uymasının önemi vurgulanarak destek verildi. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Birleşmiş Milletler üyeleri tarafından talep edilmiştir.

Karar, iki devletli çözümü desteklerken, Gazze Şeridi ile Batı Şeria'nın Filistin Yönetimi altında birleşmesinin öneminin altını çizdi.

O AÇIKLAMA KALDIRILDI

ABD, müzakereye açık ilk karar taslağında, İsrail güçlerinin Gazze'nin nüfuslu bölgelerinden çekilmesini desteklerken, Gazze'de bir “tampon bölge” oluşturulmasına karşı çıkıyordu.

Oya sunulan son metinde “tampon bölge” karşıtı beyanın silinmiş olması ilginçtir.

Öte yandan tepkilere yol açan konular arasında Biden'ın önerisinin karar metninde yazılı olarak yer almaması da yer aldı.

7 Ekim'den sonra ABD, Gazze'de ateşkes çağrısında bulunan ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin birçok üyesi tarafından masaya yatırılan birçok karar tasarısını veto etti.

HAMAS AÇIKLAMASI

Hamas, “BM Güvenlik Konseyi kararında öngörülen kalıcı ateşkesi, İsrail'in Gazze'den tamamen çekilmesini, esir değişimini, yeniden yapılanmayı ve sivillerin geri dönüşünü” memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

BİDEN'İN TEKLİFİ

ABD Başkanı Biden, 31 Mayıs'ta Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında İsrail'in Gazze'deki ateşkes ve tutuklulara ilişkin yeni bir öneri ortaya koyduğunu duyurdu.

Biden, İsrail'in 3 aşamadan oluşan yeni bir ateşkes teklifi sunduğunu, ilk aşamada İsrail'in Gazze yerleşimlerinden çekilerek 6 haftalık ateşkes döneminde tarafların elinde bulunan esirlerin bir kısmını serbest bırakacağını belirtmişti.

İlk aşamada “İsrail güçlerinin Gazze yerleşimlerinden tamamen çekileceğini” açıklayan Biden, aynı süreçte başta yaşlılar ve kadınlar olmak üzere mahkumların serbest bırakılmasının ve Gazze'ye insani yardımın artırılmasının planlandığını söyledi. .

İlk aşamada İsrail'in Gazze'den çekileceğini, geçici ateşkesin çatışmanın kalıcı olarak sona ermesine dönüşeceğini, ikinci aşamada ise tarafların tüm konularda anlaşmaya varması durumunda ateşkesin artık ateşkes haline dönüştüğünü söylemişti. kalıcı, üçüncü aşama başlayacak.

Bu aşamada Gazze'nin yeniden inşa sürecinin gündeme geleceğini ifade etti.

Kaynak: AABu içerik Recep Demircan tarafından yayınlanmıştır.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
ChatGPT iPhone'a geliyor!  İşte yeni özelliklerChatGPT iPhone'a geliyor! İşte yeni özellikler
Yıkıcı bir haber!  1 gün arayla öldülerYıkıcı bir haber! 1 gün arayla öldüler
Ankara'da korkunç cinayet!  30 yaşındaki kadın evinde sırtından bıçaklanmış halde bulunduAnkara'da korkunç cinayet! 30 yaşındaki kadın evinde sırtından bıçaklanmış halde bulundu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir