Başkan Yardımcısı Yılmaz'dan “Kamu Tasarrufu” Açıklaması

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Bir taraftan Hazine ve Maliye Bakanlığımız kamu tasarruflarıyla ilgili bir çalışma yürütüyor, diğer taraftan Strateji ve Bütçe Başkanlığımız ciddi bir çalışma yürütüyor. Ama çok daha fazlasını tek bir yerde toplayıp belli bir filtreden geçirip uygulamaya koyacağız.” Bir bildiri yayınladı.

Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kamu Tasarruf Kanunu'nun yolda olduğunu söyledi. Yılmaz, bundan sonra çoğu EKK toplantısının gündeminin başta yapısal dönüşümler olmak üzere kamuda verimliliğin artırılması, tasarruf ve önceliklerin daha etkin belirlenmesiyle ilgili olacağını söyledi.

Kabine toplantısının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Yılmaz, şunları söyledi:

SPEKÜLASYONLARLA MİLLETİ ALDATTILAR

“Seçimlerden önce pek çok veriye dayanmayan haberle ekonomi, özellikle döviz piyasası üzerine spekülasyonlar yaparak milleti kandırdılar. Seçim sonrasında söylenenlerin tam tersi oldu. Normal programımız daha büyük bir kararlılık ve güçle devam ediyor. Yol haritamız belli. Bu süreçte Merkez Bankası çok sayıda rezerv biriktirdi.

REFORM ADIMLARI ATILACAK

Seçimsiz bir döneme girdik. Bu bağlam bize orta ve uzun vadeli konulara odaklanma fırsatı veriyor. Türkiye de bir eşikte; Biz orta-üst gelirli bir ülkeyiz ve yüksek gelirli ülkeler grubuna geçişin eşiğindeyiz. Bazı yapısal dönüşümlerle; Sanayi verimliliğinin artırılması, rekabet gücünün artırılması, dijitalleşme ve yeşil dönüşüm mümkün. Öte yandan, kamu yönetimi sisteminin daha verimli hale getirilmesi, bürokrasinin daha da basitleştirilmesi ve verimli hale getirilmesi gibi işin birçok boyutu da var. Bu çerçeve aslında orta vadeli programda mevcuttur. İş olgunlaştıkça, uygun zamanlamayla bunu kademeli olarak uygulayacağız. Bundan sonra EKK toplantılarının çoğunun gündemi, başta yapısal dönüşümler olmak üzere kamuda verimliliğin artırılması, tasarruf ve daha etkin önceliklendirme olacak.

3 ANA MADDEDE KAMU TASARRUFU

Bir yandan Hazine ve Maliye Bakanlığımız kamu tasarruflarıyla ilgili bir çalışma yürütüyor. Öte yandan Strateji ve Bütçe müdürlüğümüz ciddi çalışmalar yapıyor. Öğe sayısı 15 değil, çok daha fazla. Tüm bu unsurları tek bir yerde toplayıp belli bir filtreden geçirip uygulamaya başlayacağız. Kamu sektöründe tasarruf bizim için kesinlikle öncelikli bir konudur. Tasarrufun özü önceliklendirme, konsantrasyon ve verimliliği arttırmaktır. Tasarruf derken sadece giderlerin azaltılmasını değil, mevcut giderlerin daha verimli hale getirilmesini, önceliklendirilmesini ve ekonominin rekabet gücüne, üretkenliğine ve sosyal refahına daha fazla katkı sağlamasını kastediyoruz.

ÇOK UZAK OLDU

Yılmaz, kamu tasarruf mevzuatına ilişkin çalışmalarda büyük ilerleme kaydedildiğini söyledi. Yılmaz, tasarruf konusunun daha önce genelgeyle düzenlendiğini dikkate alarak yasanın neden gerekli olduğunu şöyle anlattı: “Yasa gerektiren konular var, yasa gerektirmeyen şeyler de var. Konuya bağlı olarak, yani genelgeyle yapılacak işler var, idari kararla yapılacak işler var elbette hukuki kısımları da olabilir.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir