Bakan Uraloğlu: Pegasus 32 milyona yakın misafir ağırladı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, şunları söyledi: “Pegasus tek başına 2023 yılında 32 milyona yakın misafir ağırladı. Bunların yaklaşık 12 milyonu yurt içi, 20 milyonu ise yurt dışı misafirdi. Bu sayede 2023 yılında ülkemize 2 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı kazandırıldı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Pegasus liderler toplantısına telekonferans yoluyla katıldı. Bakan Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin erişilebilirlik açısından benzersiz bir avantaja sahip olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “Sadece 4 saatlik uçuş süresiyle Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarında 1,3 olmak üzere 67 ülkenin merkezindeyiz. 4 milyar insan yaşıyor ve 8 trilyon 600 milyar dolarlık ticaret hacmi var.” Türkiye, havacılık alanında dünyanın transit merkezi olmaya çok uygun. “Bu gerçekten yola çıkarak 2002 yılından bu yana sürdürdüğümüz havacılık politikaları ve faaliyetleri sayesinde dünyanın en hızlı gelişen ülkelerinden biri haline geldik” dedi.

AKTİF HAVALİMANI SAYISI 26'DAN 57'YE ÇIKTI

Havacılık faaliyetlerinin küresel ilişkiler ve uluslararası ticaret ağının en önemli unsurlarından biri haline geldiğini vurgulayan Uraloğlu, aktif havalimanı sayısını 26'dan 57'ye, hava taşımacılığı anlaşması olan ülke sayısını ise 81'den 173'e çıkardıklarını söyledi. Uraloğlu, bu sayede 50 ülkede 60 noktaya yurt dışı uçuş gerçekleştirildiğini, uçuş ağına 286 yeni nokta eklenerek 130 ülkede 346 noktaya ulaşıldığını söyledi.

Bankalar faiz yarışına girdi! 100 bin liraya 70 bin lira faiz geliri… Faiz için pazarlık yapın

“PEGASUS, YALNIZCA 2023 YILINDA 32 MİLYONA YAKLAŞIK MİSAFİRİ AĞIRLADI”

İç ve dış hatlarda 2002'de 34,5 milyon civarında olan yolcu sayısını 2023'te 214 milyonun üzerine çıkardıklarını ifade eden Uraloğlu, şöyle konuştu: “Pegasus tek başına 2023'te 32 milyona yakın misafir ağırladı. Bunların yaklaşık 12 milyonu yerli misafirdi. 20 milyonu uluslararası misafirdi. Bu sayede 2023 yılında ülkemize 2 milyar doların üzerinde hizmet ihracatı getirildi. Geriye dönüp baktığımızda Pegasus'un tam bir başarı hikayesi olduğunu görüyoruz. 2005 yılında 14 uçakla 7 havalimanına sefer düzenleyen Pegasus, bugün 110 uçaklık filosuyla yurt içi 35, yurt dışı 100 olmak üzere 52 ülkede 135 noktayı kanatları altına aldı.

“PEGASUS, SEKTÖRDE MALİYETLERİ AZALTARAK DİKKAT ÇEKİYOR”

İstanbul Sabiha Gökçen üzerinden Türkiye ile Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya arasında bağlantılı uçuşların bulunduğunu hatırlatan Bakan Uraloğlu, 2023 yılı sonunda hizmete giren Sabiha Gökçen Havalimanı'nın ikinci pistinin havalimanının büyüklüğünü iki katına çıkardığını söyledi. hava trafik trafik kapasitesi. Uraloğlu, şunları söyledi: “Bu artışın Pegasus'un uçuş operasyonlarına büyük katkı sağladığını ve yeni ufuklar açtığını düşünüyorum. Sektör genelinde maliyetleri düşürerek dikkat çeken Pegasus, yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımıyla çalışmalarına devam ediyor. Teknolojiyi en iyi kullanan dünyanın önde gelen havayolları arasında yer alma hedefiyle teknoloji yatırımlarını her geçen yıl arttırmaktadır. Teknolojinin fark yaratan değer sağladığına inanarak yapay zeka, nesnelerin interneti, bulut teknolojileri, sanal gerçeklik gibi birçok yeni teknolojiyi takip etmekte ve bu doğrultuda önemli adımlar atmaktadır. Başta kolay seyahat deneyimi ve operasyonel verimlilik olmak üzere geniş bir ekosistem içerisinde teknoloji yatırımları yapmaktadır. Başarılarla dolu bir geçmişi olan Pegasus için bunlar büyük ve yerinde adımlardır” dedi.

Pegasus'un, 2023 Avrupa, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Çevresel Sürdürülebilirlik Ödülleri ile 2024 Dünyanın Dördüncü En Genç Hava Filosu Ödülleri'ne layık görüldüğünü hatırlatan Uraloğlu, bu ödüllerin Pegasus'un havacılık sektöründe küresel bir marka olduğunu gösterdiğini söyledi.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir