Bakan Şimşek: Türkiye'de sermaye artışı çok güçlü

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Katılım Bankaları Birliği genel kurulunda konuşuyor. Bakan Şimşek, “Merkez Bankamızın rezervleri artıyor. Dolayısıyla rezervlerimiz çok daha hızlı artıyor. Türkiye'de sermaye artışı çok güçlü.”

Bakan Şimşek'in önemli açıklamaları:

Katılımcı finansta dünyada bu sektöre öncülük edebiliriz. Müşterileri çekmek ve elde tutmak başlı başına bir sorundur. İyi bir koordinasyonla bu sistemi daha da geliştirebileceğimize inanıyorum. Küresel katılımcı finansa katılıyoruz ve lideriz. Türkiye'nin katılımının finansmanı konusunda istediğimiz yerde değiliz ama 10 yılda ilerleme kaydedildi. Ürün yeniliği açısından temel rol sektöre düşüyor. Elbette organize edeceğiz. Burada önemli olan sektörün çabasıdır. Elbette sektörün sermaye tabanının da güçlendirilmesi gerektiğini söylemeye gerek yok. Bunu çok daha kararlı bir şekilde yerleştirmek gerekiyor.

Kafa karışıklığı yaratmak isteyen ve algı yoluyla programın başarısını sınırlamaya çalışan bazı çevreler sosyal medyayı kullanıyor. Programın nasıl çalışacağını anlamak ülkemizin çıkarınadır ve sorumlu bir anlayış bunu gerektirir. Geçen yıl dünya ekonomisine baktığımızda rüzgarlar daha yoğundu. Kısmen devam etse bile yılın ikinci yarısından itibaren Türkiye ekonomisine baktığımızda daha iyi bir ekonomik tablo çizebiliriz. Ana ticari ortaklarımızın iyileşmesi bu bağlama uyuyor. Makroekonomik dengesizlikleri giderirken iç talebin ılımlı olması gerekiyor. Bunun sorun yaratmaması için ihracatla büyümemiz gerekiyor. Net ihracatın büyümeye pozitif katkı yapmasını istiyoruz. Küresel bağlamda baktığımızda reel büyüme açısından Türkiye programını destekleyici bir tavırla karşı karşıyayız.

Küresel enflasyonla mücadele başarılı oldu. Her ne kadar %2'ye giden zorlu aşama zor gibi görünse de piyasaların ortak düşüncesi ABD'de enflasyonun 2025 yılında %2'ye düşeceği yönünde. Dolayısıyla dünyada enflasyonla mücadele süreci başarılı bir şekilde devam ediyor. Küresel finansal koşullar bir miktar iyileşecek. Küresel büyümenin küresel büyümenin %3'ü civarında olması nedeniyle emtia fiyatlarının reel anlamda artması beklenmiyor. Önemli jeopolitik sorunlar ortaya çıkmadığı sürece emtia fiyatlarının reel olarak istikrarlı kalması bekleniyor.

En büyük önceliğimiz fiyat istikrarını sağlamaktır. Sermaye piyasalarının gelişmesini istiyoruz. Bunu destekleyecek mali disiplin şarttır. Yapısal dönüşüm bu kazanımların kalıcı hale getirilmesiyle ilgilidir. Rekabet gücünü ve verimliliği artıramazsak bu kazanımlar kalıcı olmayacaktır.

Geçen yıl önlem almasaydık vatandaşlarımız 40 milyar dolarlık altın ithal edecekti. Eğer sistemde altın varsa faydalıdır; aksi takdirde kullanılmayan bir kaynak olarak görünür. Vatandaşlarımızın tercihlerine elbette saygı duyuyoruz. Yüksek enflasyonda fiyat istikrarı çok önemlidir.

Enflasyonun düşürülmesi için gerekli koşulların yaratılması gerekiyordu. Merkez Bankamız mayıs ayında enflasyonun yüzde 75-76 olmasını bekliyor.

Türkiye'de sermaye büyümesi çok güçlü. KDV ve diğer vergileri artıracak bir programımız yok, muafiyet ve muafiyetleri gözden geçireceğimizi söyledik.

Herkesin vergisini doğru ödemesi gerekiyor. Burada herkes kanunlara göre sorumluluğunu yerine getirecek.

Türkiye’ye ciddi bir kaynak akışı var. Bankaların ve reel sektörün dış borç yenileme hızında önemli iyileşme görüldü.

Programı eleştirmek için buna bir taşıma ticareti diyorlar. Sıcak paraya asla güvenmeyiz, sıcak para sistemin bir parçasıdır. Reel sektörden getirilen para sıcak para değil. Türk tahvil ve hisse senetlerine fon geliyor. 2-5 yıllık faizler düştü. Hazine faizleri düştü. Türkiye 60 milyar dolarlık kaynak alacak. Kaynak sorunumuz önemli ölçüde çözüldü. Kaynağı sıcak para değil. Eleştiriye katılanların resmi net olarak görmesi faydalı olacaktır.

Merkez Bankamızın rezervleri artıyor. Dolayısıyla rezervlerimiz çok daha hızlı toparlanıyor.


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir