Akdeniz'de göçmen teknesi battı: 8 kişi hayatını kaybetti

Afrika'dan Avrupa'ya uzanan düzensiz göç yollarından biri olan Orta Akdeniz'de göç akımları ve deniz olayları yaşanmaya devam ediyor.

İtalyan ajansı ANSA'nın haberine göre, İtalya Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, Akdeniz'de Malta arama kurtarma (SAR) bölgesinde batan bir gemiye müdahale etti.

İtalya Sahil Güvenlik ekipleri 23 kişiyi kurtarırken, aralarında çocukların da bulunduğu 8 kişinin cesedini tekneden çıkardı.


Hipotermi nedeniyle ölümler yaşandı

Kurtarılanların ilk ifadelerinde, teknenin batması sırasında denizde kaybolan başka kişilerin de olduğu ve bunların sayısının bilinmediği belirtilmelidir.

Hayatını kaybeden 8 kişi arasında hipotermiden ölenlerin de olduğu kaydedildi.

Lampedusa Belediye Başkanı Filippo Mannino, geçtiğimiz günlerde yaşanan tekne kazasına ilişkin yaptığı konuşmada, denizde yaşanan bir trajedinin daha adaları sarstığını belirterek, şunları söyledi: “Küçük bir kız çocuğu da dahil olmak üzere 8 ölü gemiye getirildi. Artık sayı sonsuz. ” “Deniz koşulları berbat ve insanlar ölüyor.” “Kaçakçılar bu zavallı, savunmasız insanları yüzemeyen küçük teknelerle uzaklara göndermeye devam ediyor. Her zaman aynı hikaye. Pek çok insan denizde ölmek için para ödüyor.” dedi.

Bu arada, Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) kayıp düzensiz göçmenlerle ilgili verilerine göre, yılın başından 8 Nisan'a kadar Orta Akdeniz'de denizde 385 göçmen kayıptı.

İtalya İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre bu yıl 1 Ocak-10 Nisan tarihleri ​​arasında deniz yoluyla ülkeye giriş yapan düzensiz göçmen sayısı 15 bin 774, geçen yılın aynı döneminde bu sayı 31 bin 128'di.


Orta Akdeniz'de düzensiz göç sorunu

Avrupa'ya yönelik düzensiz göç akışında İtalya, Malta, Libya ve Tunus arasındaki Orta Akdeniz rotası son yıllarda yoğun hareketliliğin yaşandığı rotalardan biri olarak öne çıkıyor.

Kuzey Afrika kıyılarından denize açılan ve daha sonra yardım isteyen düzensiz göçmenler, Avrupalı ​​devlet yetkilileri yerine genellikle Avrupa kökenli sivil toplum kuruluşları tarafından kurtarılıyor. Söz konusu STK'lar, AB üyesi ülkelerin “güvenli bölge” sağlamaması nedeniyle kurtardıkları düzensiz göçmenleri tahliye etmekte zaman zaman zorluk yaşıyor.

Geçtiğimiz yıldan bu yana İtalya'da yapılan son yasal düzenlemeler nedeniyle STK'lar faaliyetlerini yürütmekte bazı zorluklarla karşı karşıya kalıyor.

Akdeniz'i kendi başlarına geçebilen veya kurtarılan göçmenler için Avrupa'da ilk yer genellikle Kuzey Afrika'ya en yakın kara parçası olan İtalya'nın Lampedusa adası, bazen de Malta oluyor.

Öte yandan her yıl çok sayıda düzensiz göçmen Akdeniz'i geçmeye çalışırken teknelerin alabora olması veya aşırı kalabalıktan dolayı su ve havanın kalmaması nedeniyle hayatını kaybediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir