226 milyar liralık mali paket yolda

Kurban Bayramı tatilinin ardından Meclis'e gelmesi beklenen yeni vergi paketiyle bireylerin, çok uluslu şirketlerin ve yerli şirketlerin ödediği vergilerin artırılması bekleniyor.

EKONOMİ HİZMETİ

Yeni mali paket, Türkiye'nin gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık yüzde 0,7'sine tekabül eden ek gelir kaynağı yaratmayı hedefliyor.

ABD'li finans kurumu Bloomberg'in tasarıya ilişkin çalışmalara ilişkin doğrudan bilgisi olan yetkililerden aldığı bilgiye göre, taslak aşamasındaki çalışmalara ilişkin son düzenlemeler Salı akşamı Cumhurbaşkanlığı'nda yapıldı. Amaç, söz konusu yasa tasarısının tatilden sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunularak Meclis yaz tatiline girmeden yayımlanmasıdır. Projede yer alan kurallarla en az 226 milyar TL ek gelir fırsatı yaratılması bekleniyor.

DETAYLAR BURADA…

Haberlere göre bu proje, 1999'daki iki depremin ardından kabul edilen mali düzenlemeden sonra bugüne kadarki en kapsamlı mali revizyonlardan biri. Bloomberg'in haberine göre, tatilden sonra Meclis'e sunulması beklenen tasarıda, şu şekilde ortaya çıkacaktır:

GYO VERGİSİ: Gayrimenkul yatırım ortaklıkları ve gayrimenkul yatırım ortaklıkları aracılığıyla gayrimenkulden elde edilen kazançlar nedeniyle asgari kurumlar vergisi ödenmesi beklenmektedir. Mevcut kurumlar vergisi kanununa göre yatırım fonları ve ortaklıklarının tüm kazançları kurumlar vergisinden muaftır. Düzenlemenin 1 Ocak 2025'ten itibaren elde edilen karlara uygulanması halinde 7,2 milyar TL'lik gelir etkisi yaşanabilecek.

KRİPTO İÇİN İKİ FORMÜL: Kripto paraların vergilendirilmesine ilişkin taslakta iki farklı vergilendirme formülü öneriliyor. Bunlardan ilki alım ve satımlara on binde 3 oranında işlem vergisi uygulanması, diğeri ise alım ve satımlardan elde edilen gelirlere gelir vergisi uygulanmasıdır. Haberlere göre kripto paralara işlem vergisi getirilmesi durumunda yıllık getirisinin 3,7 milyar TL olacağı tahmin ediliyor.

ASGARİ KURUMLAR/GELİR VERGİSİ: Proje, bazı AB ve OECD ülkelerinde olduğu gibi Türkiye'de de asgari kurumlar vergisi uygulanmasını sağlıyor. 1 Ocak 2025'ten itibaren elde edilen kârlara uygulanmaya başlayacak uygulamayla 2025 yılı için yıllık 90 milyar TL ek gelir etkisi bekleniyor.

Çalışmada ayrıca ticari, tarımsal ve serbest meslek faaliyetleri nedeniyle yıllık vergi beyannamesi vermekle yükümlü olan vergi mükellefleri için asgari gelir vergisi getirilmesi de öngörülüyor. Uygulamanın 2025 yılında başlaması halinde yıllık gelir etkisi 37,4 milyar TL olacak.

ÇOK ULUSLU ŞİRKETLER: Taslağa göre, OECD ve BEPS projesi çerçevesinde Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 140'a yakın ülkenin onayladığı mutabakata göre konsolide yıllık cirosu 750 milyon euro eşiğini aşan çok uluslu iş gruplarının asgari Düşük vergili ülkelerdeki bağlı ortaklık, şube ve işyerlerinin tamamlayıcısı olarak bu şirketlerin vergiye tabi tutulması kararına bağlı olarak bunlara ek vergi uygulanması bekleniyor. Önerilen düzenlemenin tahmini gelir etkisinin 40 milyar TL olması bekleniyor.

SAGP'DE YÜZDE 30 ARTIŞ: Proje, yap-işlet-devret ve kamu-özel iş birliğiyle yürütülen projelerde elde edilen kazançlardan alınan verginin artırılmasını öngörüyor. Bu oranın yüzde 25 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasının bugüne kadar 44 vergi mükellefini etkilediğini ve yeni uygulamanın kurumlar vergisine 557 milyon TL'lik bir etkisinin olacağını da belirtelim.

Borsacı: Ana faaliyet konusu kıymetli maden alım satımı olmayan şirketler, yatırım amaçlı olarak altın, gümüş, platin gibi kıymetli madenleri satın alabilir ve bunları aktiflerine kaydedebilirler. İlgili değer artışları satış aşamasına kadar vergilendirilmez. Tasarıda, bu tür madenler ve mevduat hesaplarının, döviz ve döviz hesaplarında olduğu gibi borsa kuru üzerinden değerleneceği ve bu değerleme sonucunda ortaya çıkan değerleme farklarının, aşağıdaki hesap dönemlerinden başlamak üzere vergilendirileceği öngörülmüştür. 'geçici vergi'


etiketler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir